English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP pomagają polskim i egipskim przedsiębiorcom w nawiązaniu współpracy

10-05-2012

Sukces, jakim okazały się zorganizowane przez Pracodawców RP spotkania biznesowe pomiędzy polskimi a hiszpańskimi przedsiębiorcami, stał się okazją do kolejnej odsłony matchmaking sessions. Tym razem szansę na zdobycie kontaktów miały firmy z Polski i Egiptu, których przedstawiciele spotkali się w czwartek w siedzibie Pracodawców RP.

 

Spotkanie otworzył wiceprezydent Pracodawców RP, Janusz Pietkiewicz. Podkreślił fakt dużego potencjału, jaki ciągle drzemie w polsko-egipskiej współpracy gospodarczej. – Choć Polska jest bardzo ważnym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a Egipt – w rejonie Morza Śródziemnego, to jednak poziom wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami wyniósł w ostatnim roku ledwie 300 mln dol. Chcemy to zmienić – podkreślił wiceprezydent Pietkiewicz. – Jestem przekonany, że właśnie tego typu spotkania jak to dzisiejsze przyczynią się do zwiększenia obrotów handlowych pomiędzy Polską a Egiptem, tym bardziej że po zmianach, które zaszły po arabskiej wiośnie, jest ku temu najlepszy czas – dodał Janusz Pietkiewicz. Na przykładach niedawno podpisanej umowy o wymianie turystycznej i wizycie w Egipcie wicepremiera Waldemara Pawlaka pokazał także determinację rządu do pogłębiania tej współpracy. – Liczę na to, że również kontakty między Pracodawcami RP a Egipsko-Polskim Stowarzyszeniem Biznesmenów (EPSB) pomogą w osiągnięciu akceptowalnego poziomu wymiany handlowej pomiędzy tak dużymi i ważnymi krajami – powiedział Janusz Pietkiewicz.

 

Obecny na spotkaniu Medhat el Kaissy – szef partnera matchmaking sessions, działającego od 1997 roku EPSB – zgodził się z wiceprezydentem Pietkiewiczem, że wymiana handlowa jest dziś zdecydowanie zbyt skromna. – W ubiegłym roku Egipt odwiedziło aż 700 tys. Polaków. Mam nadzieję, że przełoży się to również na wzrost wymiany handlowej – powiedział el Kaissy, zapowiadając powołanie specjalnej grupy roboczej, która będzie pracowała na rzecz wzmocnienia kontaktów pomiędzy obydwoma krajami.

 

Zdaniem egipskich przedsiębiorców, polski rynek jest interesujący m.in. ze względu na jego pojemność i utrzymujący się duży popyt, co stwarza dużą szansę na zbyt produkowanych w Polsce towarów i świadczonych usług, a także ciągle w miarę atrakcyjne koszty pracy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż nasz kraj relatywnie spokojnie przechodzi przez obecny światowy kryzys finansowo-gospodarczy. Nasz wzrost gospodarczy na tle krajów tzw. starej Unii jest nadal bardzo dobry, a polski sektor bankowy okazał się stabilny, co ma duże znaczenie z punktu widzenia finansowania działalności gospodarczej i inwestycji. Inwestorzy chwalą sobie także możliwość funkcjonowania w specjalnych strefach ekonomicznych, oferujących preferencyjne warunki prowadzenia działalności. Obecność w Polsce daje też możliwość ekspansji na sąsiednie rynki.