English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP komentują dane GUS o inflacji

15-05-2012

Główny Urząd Statystyczny podał dziś (15 maja) dane o inflacji w kwietniu 2012 r. Zgodnie z przewidywaniami tempo wzrostu inflacji utrzymało się na poziomie podobnym do marca, tj. 4% w ujęciu rocznym.

 

Najbardziej wzrosły ceny produktów i usług uzależnionych od zmian cen energii (w kwietniu miała miejsce m.in. podwyżka cen gazu). Silnie wzrosły także ceny usług transportowych. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP rosnąca tendencja odnosząca się do zmian cen energii może utrzymać się do końca roku. Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego cen ropy naftowej wzrosną w 2012 r. o 10%. Czynnikiem dodatkowo potęgującym wzrost ceny paliw może być osłabiający się złoty.

 

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie potraktuje dzisiejsze dane jako potwierdzenie słuszności swojej ostatniej decyzji, tj. podniesienia stopy procentowej o 25 pb. Ostanie opinie członków RPP pozwalają jednak wierzyć, że w perspektywie najbliższych kilku miesięcy nie nastąpi dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. – Dzisiejsze dane o inflacji raczej nie powinny wpłynąć na zmianę tonu wypowiedzi, bowiem utrzymujący się na relatywnie wysokim poziomie wskaźnik CPI wynika głównie z czynników zewnętrznych, tj. zawirowań na rynkach finansowych i wzrostu światowych cen ropy naftowej – mówią eksperci.