English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Minister Finansów u Pracodawców RP

20-06-2012

– Wiarygodność jest jak zdrowie – konsekwencje jej straty są bardzo nieprzyjemne. Dlatego nasz nadrzędny cel stanowi jej utrzymanie – powiedział Minister Finansów Jacek Rostowski podczas debaty z przedstawicielami przedsiębiorców. Gospodarzem ósmego już spotkania w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy” byli Pracodawcy RP.

 

Podczas spotkania Minister Finansów przedstawił główne założenia dotyczące czteroletniej kadencji. – Priorytetem jest dalsze bardzo twarde trzymanie kosztów w ryzach – powiedział Jacek Rostowski. Przypomniał, że od 2011 r. dług publiczny już nie rośnie. – Mamy zamiar utrzymywać tę politykę, tak aby w 2015 r. osiągnąć wynik poniżej zera albo bliski tej wartości, a w 2016 r. mieć już lekką nadwyżkę – powiedział Minister Finansów. Podtrzymał jednocześnie deklarację o obniżeniu w 2014 r. stawki podatku VAT do poprzednich poziomów. – Wiemy, że sytuacja w Europie jest niebezpieczna, dlatego podjęliśmy całą serię działań zabezpieczających Polskę przed skutkami kryzysu – powiedział Minister Rostowski. Jednym z nich było zaciągnięcie elastycznej linii kredytowej w wysokości 30 mld dol. i bardzo znaczące ograniczenie deficytu finansów publicznych. – W tym roku nastąpi przełom – będziemy mieli spadek długu do PKB, co jest niezwykle ważne w kontekście budowania wiarygodności naszego kraju – podkreślił Minister Finansów. Już widać efekty działań resortu – przy rosnącej rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii, nasze lekko się obniżyły, co jest bardzo dobrą informacją. Inny cel stanowi agresywne refinansowanie kosztów. Na koniec czerwca budżet ma już zapewnione 80 proc. potrzeb pożyczkowych.

 

Reforma emerytur mundurowych, podniesienie wieku emerytalnego, doskonała współpraca z NBP (na początku kryzysu mieliśmy 43 mld euro rezerw finansowych, dziś – powyżej 80 mld euro) – to kolejne elementy budowania zaufania do rynków finansowych. – Dziś jesteśmy lepiej przygotowani do walki z kryzysem niż w 2008 r., a na wydarzenia dziejące się na światowych rynkach będziemy reagować elastycznie – podsumował Jacek Rostowski.

 

Na pytanie przedsiębiorców o możliwość podniesienia ratingu wiarygodności kredytowej Polski przypomniał, że nasz kraj ma perspektywę stabilną, natomiast kraje z wyższym ratingiem – perspektywę negatywną, co, zdaniem ministra, stawia nas w dobrym świetle. – Jeśli sytuacja w strefie euro się ustabilizuje, to istnieje duża szansa, że z początkiem 2013 r. przynajmniej jedna z agencji ratingowych podwyższy nam ocenę – dodał.

 

Przedsiębiorcy podnieśli kwestię partnerstwa publiczno-prywatnego i ewentualnej pomocy Ministerstwa Finansów przy realizacji programów związanych z PPP. Jacek Rostowski podkreślił, że ministerstwo przyjmie wszelkie pomysły, jak usprawnić PPP, które jednak musi spełniać konkretne warunki Eurostatu. Jednym z nich jest to, że wszelkie działania strony samorządowej związane z partnerstwem nie mogą zwiększać długu publicznego.

 

Przedsiębiorcy dopytywali się także o ewentualne podniesienie składki zdrowotnej, ale Minister Rostowski wykluczył tę opcję, twierdząc, że nie jest to dobry moment na podnoszenie obciążeń podatkowych.

 

Uczestnicy spotkania zwracali również uwagę na fatalną ustawę o zamówieniach publicznych. Obecny na spotkaniu Ludwik Kotecki, Radca Generalny Ministerstwa Finansów, zgodził się z krytycznymi opiniami przedsiębiorców dotyczącymi UZP i poinformował, iż można spodziewać się dosyć dużych zmian w ustawie.

 

Sporo uwagi poświęcono szarej strefie i sposobom walki z nią. – Najlepszym sposobem na walkę z szarą strefą jest obniżanie podatków – powiedział Ludwik Kotecki. Najpierw jednak trzeba obniżyć dług publiczny. – Jeśli do tego dojdzie, pojawią się możliwości działań pod kątem obniżania podatków – dodał Kotecki. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreślił, że środowisko pracodawców zdaje sobie sprawę z konieczności podwyżki stawki VAT. – Problem tkwi w tym, iż w dalszym ciągu istnieją przepisy ograniczające płynność finansową – np. czas zwrotu VAT – powiedział Prezydent Malinowski. – Trzeba pamiętać, że nasze przedsiębiorstwa są słabe. To przecież głównie mikroprzedsiębiorstwa, które przy jakichkolwiek zatorach płatniczych od razu mają duże kłopoty – dodał Andrzej Malinowski, przypominając, że np. w Niemczech istnieje możliwość odroczenia płatności VAT. Podał także przykład akcyzy na tytoń – jej podniesienie doprowadziło do wzrostu przemytu i szarej strefy.

 

Przedstawiciel firmy Provident dopytywał się z kolei o propozycje Komisji Europejskiej dotyczące ewentualnego doregulowania działania tzw. bankowości równoległej, czyli firm z segmentu pożyczkowego. Ludwik Kotecki poinformował, iż KE dopiero po zebraniu opinii w tej sprawie zaproponuje konkretne propozycje rozwiązań. Dodał przy tym, iż rząd dosyć życzliwie podszedł do konieczności dyskusji o regulacji działalności firm pożyczkowych.

 

Gościem Pracodawców RP podczas środowego spotkania z przedsiębiorcami był także Marek Radzikowski, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Rostowskiego.