English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rosnące bezrobocie wymaga większego zaangażowania środków z Funduszu Pracy

20-07-2012

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski z zadowoleniem przyjmuje decyzję ministerstwa finansów w sprawie przekazania 500 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych, o co wnioskował Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Malinowski podkreślił jednocześnie, że to zaledwie 10 proc. środków zgromadzonych na ten cel w Funduszu Pracy.

 

– Po raz kolejny podkreślam, że na walkę z bezrobociem powinny być przeznaczone wszystkie środki zgromadzone w Funduszu Pracy. Tymczasem nadal 4,5 mld zł, zamiast pracować na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy, będzie poprawiało wskaźniki zadłużenia państwa – mówi Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4% i była w tym okresie najwyższa od 6 lat. Bez pracy pozostaje ponad 2 mln ludzi – ekonomiści prognozują, że pod koniec roku poziom bezrobocia wyniesie nawet 14%. – Te wskaźniki wyraźnie pokazują, jak bardzo potrzebna jest aktywizacja osób bez pracy. A na to należy przeznaczyć znacznie więcej niż 500 mln zł – mówi Andrzej Malinowski i przypomina, że w ostatnich dwóch latach środki Funduszu Pracy na aktywizację zawodową zostały drastycznie ograniczone. – W 2011 r., pomimo sprzeciwu partnerów społecznych, zmniejszono je z 6,4 mld zł do 3,2 mld zł, w 2012 r. wyniosły one zaś 3,4 mld zł – mówi Prezydent Pracodawców RP. Taką decyzję Minister Finansów uzasadniał potrzebą racjonalizacji wydatków sektora publicznego. Szacuje się, że pod koniec 2012 r. kwota niewykorzystanych środków z Funduszu wyniesie prawie 7 mld zł, a cały budżet – 10 mld zł.

 

 

Mając to wszystko na uwadze, partnerzy społeczni zdecydowali o powołaniu grupy roboczej. Jej zadaniem będzie opracowanie projektu ustawy, który ustanowi kontrolę strony społecznej nad wydatkowaniem środków Funduszu. – Bez zdecydowanych działań co roku będziemy musieli się „bić” o tak naprawdę nasze pieniądze, których przeznaczenie jest przecież ściśle określone. Fundusz Pracy ma służyć aktywnej walce z bezrobociem. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że czas najwyższy takie działania podjąć – kończy Prezydent Malinowski.