English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Bez uszczelnienia przepisów prawa nie ma szans na pokonanie przemytu

29-08-2012

Pracodawcy RP podsumowali rok działalności „Koalicji przeciwko przemytowi” debatą dotyczącą nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi.


– Celem naszego spotkania nie jest atakowanie rządu czy instytucji publicznych. Chcemy tylko pokazać rosnące zagrożenie związane ze stale zwiększającą się skalą przemytu – podkreślił Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Długosz, który otworzył debatę. Wskazał także na nasilające się nowe zjawisko polegające na sprzedawaniu niepodlegających akcyzie całych liści tytoniu, które – po pocięciu – stają się towarem akcyzowym, tzw. krajanką tytoniową. Przez jej sprzedaż budżet państwa traci ogromne sumy. – Maszynki do robienia makaronu, w których można pociąć tytoniowe liście, to dziś przebój na Allegro – powiedział Długosz.

 

Na kwestię związaną z liśćmi tytoniu zwrócił także uwagę ekspert Pracodawców RP dr Paweł Gembicki. W jego opinii szara strefa na rynku tytoniu do palenia szacowana jest w 2012 r. na aż 65 proc. To niezwykle opłacalny proceder, bowiem bezakcyzowy tytoń, z którego można wyprodukować 20 papierosów, jest ok. 5 razy tańszy od paczki papierosów. Dr Gembicki przedstawił także dane wskazujące na wyraźny spadek sprzedaży legalnych papierosów i jednoczesny szybki rozwój szarej strefy, która w latach 2007–2011 wzrosła niemal dwukrotnie. Udział przemytu w rynku papierosów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – ok. 14,5 proc. Prognozuje się, że wynoszący dziś ok. 17 proc. udział nielegalnej sprzedaży wyrobów tytoniowych w całości rynku wzrośnie w 2012 r. do 21 proc. Spowoduje to straty dla budżetu państwa w wysokości ok. sześciu miliardów złotych.

 

Były Minister Sprawiedliwości, będący jednym z sygnatariuszy Koalicji, a dziś poseł Krzysztof Kwiatkowski w mocnych słowach podkreślił konieczność zmiany przepisów karno-skarbowych dotyczących przemytu. Poinformował jednocześnie, że już wkrótce wystąpi z taką inicjatywą. – Albo dojdzie do uszczelnienia systemu, albo do podwyżki podatków. Trzeciej drogi nie ma – powiedział Kwiatkowski. – Zmiany są konieczne m.in. dlatego, że dziś dochodzi do sytuacji kupowania na licytacjach zarekwirowanych maszyn do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych przez osoby, które znów wykorzystują je do nielegalnego procederu – podaje przykład poseł. W podobnym tonie wypowiedział się Kazimierz Żmuda, Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Przemytnicy ciągle są górą, bo potrafią doskonale wynajdywać luki w prawie – powiedział Żmuda.

 

Artur Janiszewski, Dyrektor Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej i Kontroli Gier w Ministerstwie Finansów, wskazywał także na sukcesy w zwalczaniu przemytu. – Jeśli chodzi o Unię Europejską, to nasze służby celne są jednymi z najlepszych – powiedział Dyrektor Janiszewski. – Uszczelnienie naszych granic spowodowało, że w Polsce co roku spada liczba przypadków wykrywania przemytu. Mamy więcej ludzi i lepszy sprzęt, szybciej wprowadzamy też procedurę postępowania karnego i zdecydowane zwiększamy wysokość mandatów. To wszystko doprowadziło do sytuacji, że szlak przemytu przeniósł się na południe Europy, do Grecji – dodał. Nie zgodził się z nim profesor kryminalistyki, Rektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej Brunon Hołyst. – Jeśli wszystkie służby działają znakomicie, to dlaczego jest tak źle? – pytał retorycznie, podkreślając jednocześnie, że dziś przemyt znajduje się w rękach zorganizowanych grup przestępczych, stanowiących wręcz niezależną klasę społeczną. W jego opinii państwo powinno jeszcze większy nacisk położyć na system zabezpieczeń i uszczelniania polskich granic.

 

– Mówimy o chorobie, a zapominamy o jej przyczynach – powiedział z kolei Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przypominając, iż w Rosji paczka papierosów kosztuje ok. 1 euro, w Polsce zaś – 2,5 euro. – Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi przynosi zyski porównywalne do handlu narkotykami, w przypadku którego kary są dużo niższe – wskazał prawny absurd Dyrektor Zalewski. Dariusz Bogdan, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, zwrócił z kolei uwagę na działania Ministerstwa mające na celu stworzenie alternatywy dla indywidualnego przemytu tzw. mrówek. – Promujemy Polskę wschodnią i przedsiębiorczość w tym regionie, znosimy bariery administracyjne utrudniające zakładanie firm – powiedział Dariusz Bogdan. Podkreślił jednocześnie, że kwestia zmian prawnych leży po stronie Ministerstwa Finansów.

 

Prezentacja Szara strefa wyrobów tytoniowych w 2012 r. do pobrania poniżej