English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Artykuły
Zakładki 3
zakladki_video

Artykuły

DRUKUJ

Eksport – kierunek sukcesu

28-03-2011

Bez eksportu nie ma sukcesu, bez sukcesu nie ma rozwoju, bez rozwoju nie ma przyszłości. We współczesnym, zdominowanym przez postępującą globalizację świecie działanie jedynie na krajowym rynku wcześniej czy później musi zakończyć się jeśli nie plajtą, to przynajmniej kłopotami i koniecznością brutalnej konfrontacji z błyskawicznie rozpychającą się konkurencją.


Dlatego też, by pomóc polskim przedsiębiorcom w wejściu na zagraniczne rynki, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Rzeczpospolitą w ramach dotacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego rozpoczynają cykl pod wspólnym tytułem „Eksport – kierunek sukcesu”, mający w przystępny sposób informować o możliwościach finansowania z Funduszy Europejskich na lata 2007-2013 przedsięwzięć związanych z ekspansją zagraniczną. Jest to tym bardziej istotne, że z jednej strony większość polskich firm nadal nie do końca wie, jak się do tego zabrać, z drugiej zaś, jak wynika z naszych doświadczeń. po prostu boją się one niezrozumiałych i skomplikowanych procedur udzielania pomocy unijnej, sposobów wypełniania formularzy i koniecznością przedstawiania oświadczeń. Przedsiębiorcy obawiają się także ryzyka wynikającego z udziału w kosztownych misjach gospodarczych, a także barier związanych z rozpoczęciem starań o wejście na zagraniczne rynki. Najwyższy czas pokazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, tym bardziej że przecież wielu przedsiębiorców już dziś skutecznie konkuruje w Polsce z firmami zagranicznymi, coraz częściej wchodzącymi na nasz chłonny rynek. Dlatego warto przekonać polskich przedsiębiorców, by zrobili krok dalej i skorzystali z dostępnych instrumentów wsparcia działalności za granicą. Postaramy się im to ułatwić, służąc naszą wiedzą i pomocą, a także pokazując przykłady firm, które dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych z powodzeniem radzą sobie na zagranicznych rynkach.
 

W ramach projektu, poza artykułami promującymi eksport odbędą się szkolenia, podczas których zostaną m.in. zaprezentowane możliwości zdobywania dofinansowania i wskazane najczęstsze błędy, które pojawiają się w aplikacjach o dofinansowanie. Powstanie także podręcznik w którym pokażemy przede wszystkim, gdzie szukać finansowania.


Mamy nadzieję, że cykl „Eksport – kierunek sukcesu” stanie się dla polskich przedsiębiorców swego rodzaju przewodnikiem po dostępnych instrumentach wsparcia w działalności eksportowej i pomoże osiągnąć sukces w konkurowaniu na globalnym rynku, tym bardziej że czas ku temu jest idealny. Po okresie spowolnienia sytuacja gospodarcza naszego kraju sprzyja rozwojowi i ekspansji. W przededniu polskiej Prezydencji w Radzie UE Polska ma swoje pięć minut i warto je wykorzystać.

 

Wszystkie artykuły z cyklu pojawią się nie tylko na łamach Rzeczpospolitej i jej serwisie internetowym, ale także na stronie Pracodawcyrp.pl.