English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Dialog Rada Dialogu Społecznego Zespół problemowy ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
Zakładki 3
zakladki_video

Zespół problemowy ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

DRUKUJ

Do zadań zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy należy wypracowywanie wspólnych dla stron stanowisk i opinii w sprawach dotyczących polityki gospodarczej kraju oraz rynku pracy.

 

Przedstawiciele Pracodawców RP:

Andrzej Malinowski - Przewodniczący

Iwona Sroka

Jakub Dzik

Zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego krytycznie ocenia funkcjonowanie EU ETS

Nowy system emisji gazów cieplarnianych EU ETS jest niebezpieczny dla polskiej gospodarki, przeciwwagą dla niego może być jednak treść Porozumień Paryskich COP21. Tę szansę należy bezwzględnie wykorzystać – wynika ze stanowiska, jakie przyjął na wtorkowym posiedzeniu zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

 

– Zbyt rzadko i zbyt słabo domagaliśmy się nie tylko uwzględnienia naszej specyfiki, ale także możliwej w ślad za tym indywidualnej ścieżki adaptacyjnej – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, otwierając wtorkowe posiedzenie zespołu problemowego RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. – EU ETS to jedno z najpoważniejszych wyzwań o nieprzewidywalnych negatywnych skutkach dla polskich pracodawców i pracowników – podkreślił Prezydent Malinowski.

 

Unia Europejska, poprzez system ETS, obecnie bardzo silnie naciska na dekarbonizację energetyki, co dla polskiej gospodarki opartej niemal w całości na energii z węgla oznacza ogromne problemy i wymierne straty. Tymczasem w grudniu 2015 roku w Paryżu 195 krajów podpisało porozumienie COP21, które zakłada nie tylko ograniczanie emisji CO2, ale także zwiększanie pochłaniania przez zalesianie. Zdaniem Prezydenta Andrzeja Malinowskiego tu Polska ma się czym pochwalić i byłoby niewybaczalnym błędem nie skorzystać z tej możliwości. ­– Chcemy używać Porozumień Paryskich do łagodzenia zbyt ambitnej polityki Unii Europejskiej – potwierdził uczestniczący w posiedzeniu Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska.

 

W przyjętym przez ZP RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy stanowisku strony pracowników i strony pracodawców znajdują się konkretne rozwiązania dla Komisji Europejskiej – które mają godzić cele reindustrializacji oraz cele klimatyczne w sposób bardziej transparentny i dalekowzroczny.

 

Zespół problemowy RDS nie przyjął natomiast wspólnego stanowiska w sprawie projektu ustawy dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej. Ocenę ustawy pozostawiono całej Radzie Dialogu Społecznego.

 

Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS wyznaczył cele na najbliższy rok

W środę 3 lutego 2016 r. zebrał się Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Ustalono plan prac zespołu na cały 2016 rok.

 

Mam nadzieję, że będziemy pracować w tym zespole tak, jak pracowaliśmy do tej pory, prowadząc rzetelną dyskusję i osiągając konsensus – powiedział, otwierając posiedzenie Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, nawiązując tym samym do funkcjonującej wcześniej Komisji Trójstronnej. – Mamy na koncie parę dobrze rozwiązanych zagadnień – zaznaczył Prezydent Malinowski.

 

W posiedzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mariusz Haładyj, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Henryk Baranowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

 

Pracodawcy RP przygotowali zestawienie wszystkich, ponad sześćdziesięciu tematów zgłoszonych przez organizacje biorące udział w pracach i porównali je, aby zakreślić obszary wspólnych zagadnień. Nad tym zestawieniem dyskutowano, aby ustalić plan prac na cały 2016 rok.

 

Na tych zespołach dyskusje są zawsze ostre, ale intencją ustawodawcy tworzącego nową ustawę o Radzie Dialogu Społecznego było, aby tutaj pracodawcy i pracownicy dochodzili do konsensusu – powiedział po posiedzeniu Zespołu Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w rozmowie z Agencją Informacyjną Pracodawców RP. – Nam, jako rządowi, będzie potem łatwiej takie wypracowane porozumienie przyjmować do realizacji – stwierdził.

 

Do zadań zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego należy wypracowywanie wspólnych dla stron stanowisk i opinii w sprawach dotyczących polityki gospodarczej kraju oraz rynku pracy. Odbywa się to m.in. poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, przygotowywanie założeń i projektów aktów prawnych, dokonywanie analiz i ocen działań w zakresie polityki rynku pracy, a także poprzez poddawanie ocenie skuteczności stosowanych instrumentów polityki gospodarczej państwa oraz polityki rynku pracy ze względu na poziom bezrobocia.