English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Europejski Dzień Konsumenta w Europejskim Komitecie Ekonomiczno – Społecznym

12-03-2009

13 marca 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) po raz dziesiąty będzie obchodzić Europejski Dzień Konsumenta wspólnie z Komisją Europejską i czeską prezydencją Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w siedzibie Komitetu i będzie poświęcona prawom konsumenta. Zainauguruje ją przewodniczący EKES-u Mario Sepi w obecności Alexandra Vondry, wicepremiera Republiki Czeskiej odpowiedzialnego za sprawy europejskie, i Megleny Kunewy, komisarz europejskiej ds. ochrony konsumenta.
Od 1999 r. EKES organizuje, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, Europejski Dzień Konsumenta. Wydarzenie to, często przygotowywane przy poparciu państwa członkowskiego sprawującego aktualnie przewodnictwo w Unii, w tym roku odbędzie się w siedzibie Komitetu.
Głównym tematem Europejskiego Dnia Konsumenta w 2009 r. będą prawa konsumenta w kontekście transakcji transgranicznych. Zorganizowane zostaną trzy warsztaty poświęcone odpowiednio umowom zawieranym na odległość i umowom zawieranym poza lokalem przedsiębiorstwa, nieuczciwym klauzulom w umowach oraz sprzedaży dóbr konsumpcyjnych i gwarancjom na nie.
W momencie gdy pod pretekstem kryzysu gospodarczego kwestionuje się czasem jednolity rynek, niezbędne wydaje się zagwarantowanie jego prawidłowego funkcjonowania. Można to osiągnąć dzięki przywróceniu konsumentom wiary w poszanowanie ich praw i zachęceniu przedsiębiorstw do otwarcia się na transakcje transgraniczne. Dlatego też pod koniec 2008 r. Komisja przedłożyła wniosek w sprawie dyrektywy, w którym postuluje ujednolicenie praw konsumenta na szczeblu europejskim. EKES wkrótce sporządzi w tej sprawie swoją opinię. Tematyka ta ma obecnie szczególnie duże znaczenie, zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.