English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Węgry przejmują przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej

17-01-2011

Od 1 stycznia br. Węgry, będą sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Priorytetami węgierskiego przewodnictwa będzie zapewnienie stabilności europejskiej gospodarki, rozszerzenie Unii, wsparcie Partnerstwa Wschodniego, kwestie związane z energią oraz integracją Romów.


Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas prezydencji węgierskiej będzie szczyt w sprawie energii. Ma on doprowadzić do zapewnienia wzajemnych połączeń między elektrycznymi i gazowymi sieciami poszczególnych krajów członkowskich, co pozwoli na zmniejszenie zależności Unii od dostaw zewnętrznych.


Warte pokreślenia są również plany mające na celu zacieśnienie stosunków Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią. Kraje te zostały zaproszone do wzięcia udziału w drugim szczycie Partnerstwa Wschodniego, które odbędzie się w maju br.


Nowa prezydencja będzie także aktywnie wspierać proces rozszerzania Unii, a zwłaszcza kandydaturę Chorwacji, która stara się o członkostwo w UE już od 2004 r.