English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Unia Europejska intensyfikuje walkę z oszustwami podatkowymi

21-02-2011

15 lutego br. Rada Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła dyrektywę w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, pozwalającą państwom członkowskim sprawniej wymieniać się informacjami.

 

Dyrektywa zobowiąże państwa członkowskie UE do stosowania standardu OECD z zakresu wymiany informacji na żądanie. Państwo członkowskie nie będzie mogło odrzucić wniosku o udzielenie informacji wystosowane przez inne państwo członkowskie. Na jednolitym rynku podatnicy mogą z łatwością poruszać sie pomiędzy krajami, uzyskując dochody w różnych państwach członkowskich, co powoduje że organom podatkowym coraz trudniej jest poprawnie wyliczyć należny podatek.

 

Dyrektywa jest częścią szerszej strategii UE mającej służyć zwalczaniu oszustw podatkowych, dotyczących wszystkich podatków – poza VAT-em i akcyzą (objętych innymi przepisami UE).

 

Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2013 roku, dadzą państwom członkowskim lepszą wiedzę o dochodach, jakie ich podatnicy czerpią w całej UE. Dzięki nowym instrumentom, w które wyposażone zostaną organy podatkowe łatwiejsze będzie wyliczenie wysokość należnego podatku co wspomoże rządy w walce z nadużyciami. Więcej informacji na znajda Państwo na stronie ineternetowej