English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

ONZ walczy o programy pomocowe

28-02-2011

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła prace dotyczące globalnego planu opieki społecznej, który zagwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe i opiekę zdrowotną dla najbiedniejszych warstw społeczeństwa, w tym dla emerytów. Dyrektorzy ONZ podkreślają, że brakuje przede wszystkim woli politycznej, aby opracować tego typu inicjatywę przy minimalnych nakładach.


“Opieka społeczna jest jednym z praw człowieka. Zapomnieliśmy o tym dawno temu, ale obecnie tylko około 20% populacji naszego globu posiada dostęp do mechanizmów opieki społecznej, które mogą wesprzeć ich w walce z brakami żywności”-powiedział Dyrektor Departamentu Opieki Społecznej MOP, Michael Cichon.


Podczas spotkania w Oslo we wrześniu 2010 roku Dyrektor Generalny MOP Juan Somavia wraz z Dyrektorem Zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahnem uzgodnili, że należy zająć się opracowaniem koncepcji “Social protection floor” czyli kompleksowego programu opieki społecznej dla osób żyjących w nędzy i na granicy nędzy w kontekście strategii długoterminowej.


Podkreślił, że transfery społeczne, ubezpieczenia, emerytury, podstawowa opieka społeczna i zasiłki rodzinne są istotnymi elementami opracowywanego planu. Cichon dodał, że brazylijski program pomocowy Bolsa Familia to wydatek rzędu zaledwie 0.5% PKB, który dociera do aż 25% populacji, odgrywając niezwykłą rolę w walce z ubóstwem i nierównościami społecznymi.


Cichon opisuje plan globalnej opieki społecznej jako kombinację czerech praw, zapewniających podstawowe bezpieczeństwo dochodów dla dzieci, dostęp do pomocy społecznej dla osób w wieku produkcyjnym, nie pozwalający osiągnąć poziomu ubóstwa, emeryturę dla osób wychodzących z wieku produkcyjnego oraz podstawową opiekę medyczną dla wszystkich warstw społecznych.