English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Tworzenie nowych miejsc pracy to najważniejsze zadanie w walce z kryzysem

01-04-2011

Przedstawiciele IMF, MOP, ITUC (Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych), Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) oraz związków zawodowych z Austrii, Bułgarii, Irlandii, Łotwy i Rumunii wzięli udział w konferencji “Dialogue on Growth and Employment in Europe”, która odbyła się w marcu b.r. w Wiedniu.

 

Tematem spotkania były międzynarodowe metody walki z kryzysem, które uważane są za niewystarczające i w zbyt małym stopniu niwelujące nierówności społeczne. Według opinii uczestników konferencji, ustawodawcy powinni włączyć strategie tworzenia nowych miejsc pracy w długoterminowe strategie wzrostu gospodarczego. - Bezrobocie jako problem powinno być obecne na pierwszym planie w kontekście strategii walki z kryzysem w wykonaniu G20 - powiedział Mark Allen, dyrektor Regionalnego Biura IMF na Europę Wschodnią i Środkową.


Po przeanalizowaniu sytuacji na europejskim i światowym rynku pracy przewodniczący organizacji podjęli decyzję w sprawie opracowania nowej strategii walki z kryzysem - „Mutual Assessment process”.


Sympozjum w Wiedniu odbyło się pół roku po konferencji w Oslo, której celem było zwrócenie uwagi na konieczność integracji polityki społecznej i kodeksu pracy z makroekonomicznymi i państwowymi strategiami gospodarczymi. Przedstawiciele MOP i IMF uznali wtedy, że najważniejsza jest współpraca w dwóch następujących obszarach:

 

  • opracowanie wspólnej polityki społecznej skierowanej do osób żyjących w ubóstwie w kontekście tworzenia średnio i długoterminowej strategii zrównoważonej polityki makroekonomicznej.
  • polityki promowania wzrostu gospodarczego opartego na tworzeniu nowych miejsc pracy i zatrudnienia.


Podczas sympozjum w Wiedniu, Sharan Burow, Sekretarz Generalna ITUC stwierdziła, że „Politycy powinni postrzegać miejsca pracy jako ośrodek wzrostu ekonomicznego, a inwestycje jako wartość wypracowaną przy udziale wynagrodzenia. Dlatego z optymizmem postrzegamy przyszłą współpracę MOP z IMF. Organizacje te nie boją się dialogu z pracownikami. Dialogu, który pozwala znaleźć rozwiązania problemów, które dotyczą nas wszystkich”.