English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Spotkanie Prezydenta Pracodawców RP z delegacją z Kazachstanu

21-06-2011

21 czerwca 2011 w siedzibie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie Prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z Przewodniczącym Krajowego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Republiki Kazachstanu Kadyrem Bajenowem.


Przewodniczący Bajenow wyraził zainteresowanie strukturami organizacyjnymi Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedsięwzięciami podejmowanymi przez Organizację. Interesowały go też polskie realia dotyczące instytucji związków zawodowych oraz form dialogu społecznego, szczególnie kwestia Komisji Trójstronnej.


Prezydent Malinowski wyszedł z inicjatywą organizacji spotkania polskich i kazachskich przedsiębiorców, które miałoby się odbyć w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jednocześnie zapewnił, że ze strony Pracodawców RP zostaną poczynione wszelkie starania aby dostarczyć niezbędne materiały na temat możliwych obszarów współpracy oraz partnerów skłonnych do przeprowadzania wspólnych inwestycji. Takie samo zapewnienie sformułował Przewodniczący Bajenow, jednocześnie podkreślając chęć rozwijania, przez kazachskich przedsiębiorców, perspektyw współpracy na polu technologii produkcji oraz zwiększania konkurencyjności eksportu jako całości.


Zapytany o realia inwestowania w Kazachstanie, Przewodniczący Bajenow wyjaśnił, że obecnie największy udział w inwestycjach zagranicznych mają firmy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Niemiec. W tym momencie Prezydent Malinowski zauważył, że również Polska ma swoich przedstawicieli wśród inwestorów i wymienił takich poważnych kontrahentów jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które już od około 5 lat działa w obrębie zachodniego Kazachstanu oraz Petrolinvest, który, w niedługim okresie czasu, spodziewa się znacznego zwiększenia wydobycia z pól eksploatowanych w rejonie Aktiubińska.


W spotkaniu wzięli udział również: Ambasador Zdzisław Rapacki, Minister Jacek Robak, Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz.