English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Pracodawcy RP na konferencji G20 na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych

28-04-2015
W centrum zdjęcia -...
Erdal Bahçıvan, Prezes Izby...
Mukhisa Kituyi, Sekretarz...
Ali Babacan, Wicepremier...

W Stambule (Turcja) 27 i 28 kwietnia odbywa się spotkanie grupy B20. Jest to zaplecze biznesowe, które przygotowuje rekomendacje dla światowych przywódców dyskutujących w ramach grupy G20. Pracodawcy RP są obecni podczas forum w Stambule – Organizację reprezentuje Wiceprezydent Janusz Pietkiewicz.

 

Turecka konferencja została zorganizowana w ramach prezydencji Turcji w G20 przez Światowe Stowarzyszenie Agencji Promocji Inwestycji (WAIPA), do którego należy również Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Spotkanie jest poniekąd kontynuacją niedawnego forum B20 w Waszyngtonie. Uczestnicy prowadzą dalej rozpoczęte tam debaty dotyczące światowych działań na rzecz inwestycji infrastrukturalnych.


Delegaci i przedstawiciele sektora prywatnego, środowisk akademickich i organizacji pozarządowych zastanawiali się nad obecnymi problemami gospodarczymi i politycznymi, które mają wpływ na przepływ globalnych inwestycji. Poinformowano m.in. o stworzeniu w ramach G20 swoistej platformy monitorującej wprowadzanie reform strukturalnych w poszczególnych krajach. Chodzi o wypracowanie takich strategii inwestycyjnych, by jak najbardziej wspierać wzrost gospodarczy na świecie. Szczególny nacisk kładzie się tu na infrastrukturę, partnerstwo publiczno-prywatne oraz rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.


Honorowymi gośćmi spotkania byli m.in. Ali Babacan, Wicepremier Turcji, który koordynuje turecką Prezydencję w G20; oraz Mukhisa Kituyi, Sekretarz Generalny Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Obecni byli również Erdal Bahçıvan, Prezes Izby Przemysłowej w Stambule i jednocześnie członek Komitetu Wykonawczego B20, oraz Neil Pryor, Główny Menadżer Pepsi Co. Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) reprezentował Célestin Monga, Dyrektor Zarządzający tej organizacji. Wśród uczestników konferencji znaleźli się też przedstawiciele OECD i Banku Światowego oraz liczni reprezentanci agencji promocji inwestycji i biznesu w świecie.