English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Delegacja polskich przedsiębiorców wzięła udział w misji gospodarczej do Izraela

18-06-2015

Głównym punktem misji było Forum Gospodarcze, organizowane przez Pracodawców RP i Stowarzyszenie Przemysłowców Izraela (MAI) wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Forum oraz następująca po nim sesja matchmakingowa i spotkania B2B – które odbyły się 15 czerwca – zgromadziły ponad 100 polskich przedstawicieli biznesu i tyle samo izraelskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z polskimi firmami.

 

 

Była to największa polska delegacja gospodarcza do Izraela w 25-letniej historii odnowionych stosunków gospodarczych pomiędzy naszymi krajami. Polskim biznesmenom towarzyszyli reprezentanci instytucji naukowych, funduszy venture capital oraz organizacji otoczenia biznesu.

 

Motywem przewodnim Forum, jak i całej misji, były innowacje oraz transfer technologii z nauki do biznesu. Skąd bowiem czerpać inspirację i dobre praktyki w tym zakresie, jeżeli nie od Izraela – światowego lidera w zakresie innowacji i implementacji nowych rozwiązań w każdym aspekcie biznesu i w praktycznie wszystkich sektorach gospodarki. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podczas przemówienia otwierającego Forum podkreślił, że tak liczna reprezentacja polskich przedsiębiorców jest jasnym sygnałem tego, że chcą oni korzystać z nowoczesnych rozwiązań i szukają najlepszych ofert na rynku. Ponadto świadczy ona o tym, że przez ostatnie 25 lat wykonaliśmy zdecydowany skok jakościowy i obecnie jesteśmy równorzędnymi partnerami dla firm z najnowocześniejszych gospodarek świata. Niejako spełniła się więc jego obietnica sprzed 25 lat, kiedy to podczas pierwszej oficjalnej polskiej wizyty rządowej w Izraelu zasygnalizował, że bilateralne relacje pomiędzy naszymi krajami muszą i będą opierać się na gospodarce.

 

Prezydent Stowarzyszenia Przemysłowców Izraela Shraga Brosh, witając gości jako gospodarz wydarzenia ze strony izraelskiej, wyraził przekonanie, że polscy przedsiębiorcy znajdą wśród izraelskich firm odpowiednich partnerów do współpracy. Podkreślił też pełne wsparcie MAI dla wspólnych inicjatyw podejmowanych przez organizacje z obu krajów. Dodał, że w wyniku rozmów z Prezydentem Pracodawców RP Andrzejem Malinowskim ustalono już termin rewizyty izraelskiej delegacji w Polsce – na kwiecień 2016 roku. Minister Spraw Zagranicznych RP Grzegorz Schetyna podkreślił swoje zadowolenie z faktu, że oficjalna wizyta z okazji 25. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem mogła się jednocześnie stać platformą do nawiązania i rozwoju kontaktów gospodarczych dla tak wielu przedstawicieli sfery gospodarczej i naukowej z obu krajów.

 

Szczególną wartość dla pragmatycznych przedsiębiorców z Izraela stanowiły prezentacje przedstawione przez Prezes PARP Bożenę Lublińską-Kasprzak oraz przedstawicieli NCBiR. Opisywały one możliwości wykorzystania funduszy pozyskiwanych przez Polskę z Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2014–2020, skupione w największym stopniu na promocji współpracy w zakresie innowacji. Do polskich przedsiębiorców swoje wystąpienie skierowali też przedstawiciele Office of the Chief Scientist i MATIMOP – izraelskiego centrum badań i rozwoju, partnera NCBiR.

 

---

Poza Forum Gospodarczym i licznymi spotkaniami B2B członkowie delegacji, podczas dwudniowego pobytu w Izraelu, wzięli udział w szeregu wyjazdów do instytucji naukowych, parków technologicznych oraz przedstawicielstw firm globalnych w Tel Awiwie i Hajfie. Uczestniczyli również w spotkaniach z władzami samorządowymi oraz organizacjami nadzorującymi transfer technologii z nauki do biznesu.