English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Wizyta Ministra Przemysłu i Górnictwa Algierii w Pracodawcach RP

23-09-2015

22 września Pracodawcy RP gościli w swojej siedzibie oficjalną delegację rządową z Algierii, pod przewodnictwem Ministra Przemysłu i Górnictwa Pana Abdeslama Bouchouareba. Delegatów przyjęli Prezydent Organizacji, Andrzej Malinowski oraz Wiceprezydent Wykonawczy, Rafał Baniak. W spotkaniu wzięli udział również Ambasador Algierii w Polsce Pan Salah Lebdioui oraz Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki,  Wojciech Pobóg-Pągowski.

 

 

Podczas dyskusji poruszono tematy obecnej sytuacji dialogu trójstronnego w obu krajach oraz wyjątkowych wyników gospodarczych Polski na przestrzeni ostatnich lat i możliwości przeniesienia niektórych polskich rozwiązań na grunt algierski. Minister Bouchouareb podkreślił, że w Algierii wiele się zmieniło od burzliwych lat z przełomu wieków i obecnie należy ona do czołówki najlepiej rozwiniętych państw kontynentu. Jest to więc kraj, który może być dla Polski bramą na cały region Afryki Północnej. Mimo, iż historia Algierii była silnie związana z Francją i obszarem kultury frankofońskiej, to obecnie nie jest to główny kierunek ekspansji tamtejszych przedsiębiorców. Poszukują oni równorzędnego partnera w Europie – takiego jak Polska – z którym będą mogli nawiązać szeroką współpracę oraz korzystać z jego doświadczeń wyniesionych z transformacji gospodarczej.

 

Prezydent Malinowski zaznaczył, że cieszy go rosnąca współpraca polskich i algierskich przedsiębiorców w sektorach wydobywczym i energetycznym. Dodał, że należy nieustannie szukać możliwości rozszerzenia wspólnej aktywności na kolejne dziedziny gospodarki – takie jak inwestycje czy współpraca w obszarze innowacji – w szczególności zważywszy na dostęp polskich firm do środków z funduszy europejskich.

 

Obie strony zgodziły się też co do tego, że państwo i administracja powinny jedynie otwierać drzwi do danego rynku i nie ingerować nadmiernymi regulacjami w działalność przedsiębiorców. Ambasador Lebdioui zobowiązał się podczas spotkania do nieustającego działania na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami – również we wcześniej wymienionych dziedzinach, które do tej pory nie były uznawane za perspektywiczne.