English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Parlament europejski obchodzi 10 rocznicę euro

27-01-2009

Z okazji 10-lecia wprowadzenia euro, w Brukseli odbyło się jubileuszowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego. „Dzisiaj świętujemy w Parlamencie jedną z najważniejszych decyzji historycznych podjętych w Unii Europejskiej”, powiedział Hans-Gert Pöttering w otwierającym posiedzenie przemówieniu. Nazwał również euro „ostoją stabilizacji gospodarczej”. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił także, że wspólna waluta jest przez wielu obywateli UE widziana jako jedna z najbardziej pozytywnych oznak integracji europejskiej.


Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude Trichet, powiedział, że "Od wprowadzenia euro, Europejczycy cieszą się coraz większą stabilnością cen, która jest bezpośrednią korzyścią dla wszystkich obywateli. Stabilizacja cen chroni dochody i oszczędności i pomaga obniżyć koszty pożyczek, promując inwestycje, powstawanie miejsc pracy i dobrobyt w średniej i długiej perspektywie. Jedna waluta jest także czynnikiem dynamizującym europejską gospodarkę. Poprawiła przejrzystość cen, przyczyniła się do wzrostu handlu (…)”. “Ponadto, w ostatnich miesiącach kryzys finansowy pokazał, że przez wzburzone wody kryzysu lepiej jest żeglować na dużym, solidnym statku, a nie na małej łódce”, powiedział. Podkreślił także, że przyszły sukces euro zależy od sprawnej reakcji Europy na słabości systemu finansowego ujawnione przez kryzys finansowy, oraz zdecydowanego wprowadzenia Paktu o Stabilizacji i Wzroście (Stability and Growth Pact). Europa musi też ciągle pracować nad wzrostem wydajności gospodarczej. „To czas na świętowanie, ale nie na spoczęcie na laurach”, powiedział Jean-Claude Trichet.


Przewodniczący Eurogrupy, Jean-Claude Juncker powiedział, że Europa jest najlepszym przykładem determinacji w dążeniu do realizacji ambitnych planów. Dodał również, że dziesięć lat temu wielu ludzi argumentowało, że wspólna waluta będzie słaba i nie ma przyszłości. „W dniu tej rocznicy składamy hołd twórcom euro, ich wizji i determinacji (…)”, powiedział. Przed euro stoją jednak także wzywania – 2009 będzie bardzo trudnym rokiem. Kraje unii musza działać razem aby zwalczać skutki kryzysu i wyciągnąć wnioski na przyszłość. „Potrzebna jest głęboka, kompleksowa reforma która przywróci równowagę między konsumpcją i wydatkami na świecie. Musimy blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i gospodarkami Azji.”