English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Polska misja promocyjna na Maltę, 22 czerwca 2016 r.

30-06-2016

22 czerwca br. w Valletcie na Malcie odbyło się Polsko-Maltańskie Seminarium Promocyjne pt. „Country presentation: Poland”. Celem spotkania było przedstawienie potencjału gospodarczego oraz atrakcyjności inwestycyjnej polskiej gospodarki oraz wsparcie polsko-maltańskiej współpracy handlowej i inwestycyjnej.

 

W seminarium, które odbyło się w siedzibie Maltańskiej Izby Handlu, Przedsiębiorczości oraz Przemysłu, udział wzięli przedstawiciele wszystkich najważniejszych instytucji wspierających przedsiębiorców na Malcie, w tym: Maltańskiej Izby Handlowej, Malta Enterprise (organizacja wspierająca inwestycje na Malcie), Trade Malta (organizacja wspierająca przedsiębiorstwa maltańskie za granicą), Finance Malta oraz Malta Tourism Authority. Strona polska reprezentowana była przez Ambasador RP we Włoszech Jolantę Janek, Zastępcę Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju Wojciecha Pobóg-Pągowskiego oraz przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego, Pracodawców RP, Polskiej Akademii Nauk, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Seminarium służyło rozpoznaniu potencjalnych dziedzin współpracy oraz do nawiązania kontaktów niezbędnych do przygotowania w następnym etapie misji gospodarczych przedsiębiorców z obu krajów. Przedsiębiorcom maltańskim zależy na współpracy m.in. w obszarach: ICT, żywności i napojów, rzemiosła, edukacji i treningu, usług z sektora budownictwa i architektury, turystyki.

 

Członkowie delegacji odbyli również rozmowy z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca oraz Ministrem Gospodarki, Inwestycji i Małego Biznesu Christianem Cardoną, które skupiły się na możliwościach rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami oraz na wyzwaniach leżących przed państwami Unii Europejskiej niedługo przed objęciem przez Maltę prezydencji w Radzie UE (styczeń 2017 r.).

 

Prognozowany wzrost gospodarczy Malty na rok 2016 to 5% (wg Banku Centralnego Malty) oraz ok. 6% (wg szacunków rządowych). Główne zalety gospodarki tego kraju to niewielkie bezrobocie, dobra sytuacja i reputacja sektora bankowego i finansowego, łatwy dostęp do instytucji i administracji, prostota prowadzenia działalności gospodarczej oraz bliskość rynku Afryki Północnej. Na Malcie inwestują m.in. najwięksi przedstawiciele sektorów IT czy gier komputerowych oraz lotniczego i transportowego. Nie należy również zapominać o sektorze edukacyjnym (rozwinięta infrastruktura nauki języka angielskiego) oraz turystycznym.

 

Pliki do pobrania