English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego? – Pracodawcy RP na konferencji EKES w Koszycach

13-09-2016

Oszczędne korzystanie z zasobów, projektowanie produktów, aby były przyjazne środowisku i przetwarzanie odpadów – to zasady gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). O jej fundamentalnym znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju debatowali uczestnicy konferencji zorganizowanej w słowackich Koszycach przez Grupę Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

 

Idea gospodarki obiegu zamkniętego wychodzi naprzeciw dzisiejszej wiedzy o ograniczonych zasobach środowiska naturalnego, a także o zgubnym wpływie człowieka na to środowisko. Zasadą tego typu gospodarki jest więc taka organizacja procesu wytwarzania, użytkowania i recyklingu, aby zużywać jak najmniej zasobów i jak najwięcej ich odzyskiwać z wykorzystanych już produktów. Oznacza to m.in. kres doskonale znanej i szeroko stosowanej strategii planowego postarzania produktu, a także podkreślenie łatwości ponownego przetworzenia. Unia Europejska już dziś działa w kierunku, aby w 2030 roku dwie trzecie tego, co wyrzucane jest z europejskich domów, poddawane było recyklingowi.

 

– Zestawiając ze sobą te wszystkie elementy: odpowiednie projektowanie wyrobów, ich dłuższe życie oraz duży stopień recyklingu, ujrzymy, jak poszczególne elementy tego łańcucha zaczynają się łączyć. A kiedy dodamy do tego oszczędne gospodarowanie surowcami, krąg się zamknie i ujrzymy realną wartość gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to dziś jedyna możliwa droga rozwoju. Takiej gospodarki potrzebujemy już dziś, teraz – mówił Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz w panelu poświęconym metodom wsparcia zrównoważonego wzrostu poprzez gospodarkę obiegu zamkniętego.

 

Jednym z najpilniejszych kroków jest zapobieganie powstawaniu odpadów – niestety ich generowanie jest często wpisane w model biznesowy firm. Unia Europejska chce zmienić to podejście powodując, aby producent zajmował się swoim produktem także po zakończeniu jego używania.

 

Konieczne jest też zaakceptowanie faktu, że circular economy to zwiększenie kosztów przedsiębiorców. To oczywiste, bo należy przeprojektować produkt, zapewnić zagospodarowanie odpadu i recykling. To jednak może być szansa do wykorzystania  przez wymuszenie innowacyjności, zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy. Wykorzystaniem tej okoliczności ze wszech miar powinno się zainteresować państwo, bo rozwój polskiej gospodarki jako całości to nasz wspólny, przedsiębiorców i państwa, cel – puentował Wiceprezydent Pietkiewicz.

 

Poniżej znajdą Państwo newsletter Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat gospodarki obiegu zamkniętego (w języku angielskim).