English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

W Seulu o polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej

19-10-2016

Forum Gospodarcze Polska-Korea, organizowane przez Pracodawców RP, Ambasadę RP w Seulu, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Seulu oraz KOIMA (Korea Importers Association) i FKI (Federation of Korean Industries), odbyło się 19 października 2016 r. w hotelu The Plaza w Seulu.

 

Forum to jeden z elementów polskiej misji gospodarczej do Korei Płd., która odbywa się z okazji uruchomienia pierwszego bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Seulu. Wydarzenie skierowane było do polskich przedsiębiorców biorących udział w misji oraz do koreańskich firm zainteresowanych współpracą z partnerami z naszego kraju, zaś jego głównym celem było zaprezentowanie możliwości współpracy handlowej i inwestycyjnej i wsparcia oferowanego w tym zakresie przez administrację obu krajów.

 

Forum Gospodarcze Polska-Korea otworzył Doradca Prezydenta Pracodawców RP Sławomir Majman, który zaakcentował możliwości płynące ze współpracy obu krajów, jednocześnie podkreślając jak wiele je łączy i jak dobrą współpracą możemy się poszczycić od lat. Korea Południowa to jeden z pierwszych krajów, które dostrzegły korzyści płynące z transformacji polskiej gospodarki i zaufały polskim partnerom, inwestując w naszym kraju wielkie pieniądze i tworząc liczne miejsca pracy.

 

 

 

Wystąpienia gratulacyjne wygłosili przedstawiciele koreańskich współorganizatorów forum – Prezes KOIMA Myoung-Jin Shin oraz Doradca Prezydenta FKI Youn-Soo Lee.  Główne przemówienie forum należało do Wiceministra Rozwoju Tadeusza Kościńskiego, który zaprezentował korzyści płynące z robienia biznesu w Polsce, lidera Europy Centralnej, oraz nakreślił główne założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

 

Następna część wydarzenia miała charakter informacyjno-praktyczny - goście forum mieli okazję wysłuchać prezentacji Członka Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Krzysztofa Sengera dotyczącej inwestowania w Polsce oraz obejrzeć film KOIMA opisujący proces wchodzenia na rynek koreański. Wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Wild opisał korzyści z uruchomienia bezpośredniego połączenia LOT pomiędzy Warszawą i Seulem, co było wstępem do prezentacji głównych założeń strategii LOT na przyszłe lata.

 

Sesja case-study skupiła się na prezentacji firm, które z sukcesem działają na partnerskich rynkach. Doświadczenia koreańskich przedsiębiorców były prezentowane na przykładzie Samsunga (przez Wiceprezesa Samsung Electronics Petera Rhee) oraz Bomun Trading. Stronę polską reprezentowały JP Weber (Marcin Dudarski) oraz Transition Technology (Paweł Różacki). Po sesji case-study firmy z Polski i Korei udały się na sesję bezpośrednich spotkań biznesowych (B2B).

 

 

Szczególnym punktem forum było podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Pracodawcami RP oraz the Federation of Korean Industries, które tworzy formalne podstawy do rozwoju współpracy pomiędzy obiema organizacjami.