English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Strategia Innowacyjna pobudza wzrost gospodarczy i zatrudnienie

05-07-2010

Według strategii przedstawionej przez OECD, rządy odgrywają kluczową rolę w rozwoju innowacji, natomiast inwestycje o charakterze długoterminowym są niezbędne do wzrostu gospodarczego. OECD podkreśla także rolę młodych przedsiębiorstw w tworzeniu miejsc pracy. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, firmy, które istnieją krócej niż 5 lat będą wsparciem dla wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym w ciągu następnych 25 lat.

 

- Wiedza jest głównym motorem napędowym dzisiejszej gospodarki globalnej - powiedział Angel Gurría Sekretarz Generalny OECD (Organizacji Gospodarczej Współpracy i Rozwoju) na inauguracji Strategii Innowacji w Paryżu. - Kraje muszą wykorzystywać innowacje i przedsiębiorczość w celu uzyskania wzrostu gospodarczego i zwiększenia poziomu zatrudnienia. To jest klucz do trwałego wzrostu poziomu życia -  dodał Sekretarz Generalny.

 

- Wiele rządów podniosło wydatki na edukację i badania naukowe jako cześć pakietów stymulacyjnych - mówi Gurría. - To było bardzo mądre posunięcie. Teraz, gdy rozpoczną konsolidacje fiskalną powinny uważać, aby nie zagrozić długotrwałemu wzrostowi poprzez ograniczenie wydatków na działania, które mają zasadnicze znaczenie dla przyszłości kraju - dodaje.

 

Według Guaria ograniczenie biurokracji oraz reformowanie uniwersytetów dające większą niezależność i otwierające dostęp do większej liczby badań opinii publicznej, może przyczynić się do zwiększenia efektywności publicznych wydatków na korzyść innowacji. Najlepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na doskonaleniu edukacji, szkoleń i badań naukowych, które spowodują zmiany produkcyjne.