English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Rozszerzenie sprzed pięciu lat wzmocniło pozycję UE w walce z obecnym kryzysem

24-02-2009

Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku było ważnym krokiem w procesie jednoczenia się Europy, przynoszącym korzyści obywatelom w całej Unii. Rozszerzenie Unii o Polskę, Cypr, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Republikę Czeską, Słowację, Słowenię oraz Węgry, spowodowało, iż odgrywa ona większą rolę w rozwiązywaniu problemów o globalnym zasięgu, takich jak zmiany klimatu czy zarządzanie światową gospodarką, jednocześnie przyczyniając się do wzmocnienia demokracji i przynosząc wszystkim krajom UE korzyści gospodarcze w postaci zwiększonej konkurencyjności, wyższego wzrostu gospodarczego i większej liczby miejsc pracy.


„Nie możemy pozwolić, by kryzys przesłonił ten niekwestionowany sukces. Zjednoczeni jesteśmy w stanie wpływać na rozwiązania problemów światowych takich jak zmiany klimatu i zarządzanie finansami w skali międzynarodowej. Podzieleni nie osiągniemy niczego” – powiedział komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquín Almunia.


Obecny kryzys światowy stwarza trudności także w UE, a bezrobocie wzrasta wszędzie. Duża, zjednoczona UE jest jednak w stanie lepiej rozwiązać ten i inne problemy, niż państwa członkowskie działające w pojedynkę. Unia już podjęła skoordynowane działania mające na celu stabilizację systemu bankowego i pomoc w ożywieniu gospodarki, co ma na celu przywrócenie kluczowej dla gospodarki zdolności do kredytowania i powinno zapewnić stopniowe ożywienie gospodarcze począwszy od końca tego roku.


Nowe państwa członkowskie, które doświadczają obecnie poważnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, mogą liczyć na wsparcie w postaci znacznych funduszy dostępnych w ramach polityki spójności UE. Instrument wspierający bilans płatniczy umożliwia UE wspomożenie państw członkowskich znajdujących się poza strefą euro, które potrzebują tymczasowej pomocy. Komisja wraz z państwami członkowskimi pracuje nad zmianami w Europejskim Funduszu Społecznym, które pomogłyby w utrzymaniu zatrudnienia w starych i nowych państwach członkowskich, jak również podejmuje działania na rzecz zminimalizowania szerszych skutków społecznych kryzysu, wykorzystując w tym celu między innymi Fundusz Dostosowania do Globalizacji.