English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Więcej Unii Europejskiej w świecie

22-09-2010

Szefowie państw i rządów UE będą w przyszłości prowadzić regularne rozmowy o unijnej polityce zewnętrznej w celu zwiększenia jej skuteczności. W dniu 16 września br. na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, przywódcy oraz ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali nad strategicznym postępowaniem UE w szybko zmieniającym się świecie, a konkretnie – jak ma się przygotować do ważnych szczytów z kluczowymi partnerami.


Uzgodniono, że konieczne jest, aby Europa asertywniej promowała swoje interesy i wartości oraz skutecznie działała w świecie. „To dopiero początek. Obecne posiedzenie Rady Europejskiej jest pierwszym z serii spotkań poświęconych polityce zewnętrznej” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Przywódcy zatwierdzili główne postulaty na mające się odbyć w październiku ważne posiedzenia, takie jak szczyty z Chinami i Koreą Południową oraz organizowane co dwa lata posiedzenie w ramach dialogu Azja – Europa (ASEM). Wśród priorytetowych obszarów współpracy znajdą się handel dwustronny, normy pracy i efektywność energetyczna.

 
Podsumowano również prace grupy zadaniowej ds. zarządzania gospodarczego, która dokonała znacznych postępów, zwłaszcza w kwestii nowych ram nadzoru makroekonomicznego, które według Pana przewodniczącego Hermana Van Rompuy, pozwolą na monitorowanie i korygowanie zakłóceń równowagi.