English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Trzecie Forum Funduszy Europejskich w Polsce

11-10-2010

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce było gościem trzeciego Forum Funduszy Europejskich, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które odbyło się w dniach 1-2 października br. na Placu Defilad w Warszawie. W jednym miejscu można było odwiedzić ok. 100 stoisk instytucji zaangażowanych we wdrażanie funduszy UE.  Gościem specjalnym forum był Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, który wziął udział w panelu: „POLITYKA SPÓJNOŚCI W STRATEGII EUROPA 2020”, poświęconym polityce spójności w strategii "Europa 2020" oraz jej przyszłości po 2013 roku.

Podczas późniejszej konferencji prasowej Pan Komisarz zauważył, że ostatnio w niemieckiej prasie biznesowej („Handelsblat”) Polska została określona jako lokomotywa wzrostu gospodarczego w Europie. „Ten wzrost zawdzięcza w znacznym stopniu polityce regionalnej UE, w ramach której dokonuje bardzo trafnych inwestycji” - podkreślał Pan Komisarz.
Pan Hahn przypomniał, że obecnie trwają dyskusje na temat przyszłego kształtu polityki regionalnej, a KE wkrótce przedstawi swoje propozycje w tym zakresie. Nacisk należy położyć przede wszystkim na innowacje, wzrost  i naukę, w tym np. efektywność energetyczną, inteligentny transport, czy wsparcie  dla małych i średnich  przedsiębiorstw. „Jest to niezbędne z uwagi na konkurencję, z jaką UE musi się mierzyć w skali globalnej” - przekonywał Johannes Hahn.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o procent przyszłego budżetu będzie w przyszłości stanowić polityka regionalna, Pan Komisarz   wyjaśnił, że przede wszystkim, musi być znana całkowita wielkość przyszłego wieloletniego budżetu (tzw. perspektywy finansowej). Ocenił jednak, że jest zgoda państw Unii, by polityka ta była kontynuowana, a Polska pozostanie wśród krajów, które w jej ramach otrzymują najwięcej.