English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Wydarzenia

DRUKUJ

Jednolity rynek europejski nie będzie dobrze działał bez zmian

15-11-2010

9 listopada br. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Rynku Wewnętrznego, na którym deputowani dyskutowali o przyszłości jednolitego rynku, który dla niektórych jest najważniejszym elementem integracji europejskiej.

 

27 października br. Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisu o jednolitym rynku. Przez następne cztery miesiące będą trwały konsultacje społeczne. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2012 r., jednak Parlament Europejski postulował, by Akt został przyjęty już wiosną 2011 r.

 

Obywatele Unii Europejskiej ciągle mają problemy z korzystaniem z przysługujących im praw. Swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób nie zawsze odbywa się bez zakłóceń, co utrudnia funkcjonowanie gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy. Akt o jednolitym rynku ma pomóc unijnej gospodarce. Ułatwi on życie mieszkańcom UE w wielu dziedzinach, m.in. uznawaniu kwalifikacji zawodowych, zakupach w internecie (dziś niektóre państwa UE nie wysyłają swoich produktów do innych), działalności małych i średnich przedsiębiorstw, umacnianiu praw pasażerów czy rejestracji samochodów kupionych w innych państwach członkowskich.

 

Forum Rynku Wewnętrznego to specjalna parlamentarna inicjatywa budująca poparcie dla reformy jednolitego rynku. Następne spotkanie zaplanowano na październik 2011 r. w Polsce.