English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Nasi członkowie informują
Zakładki 3
zakladki_video

Nasi członkowie informują

DRUKUJ

Program wellness – czy to się firmie opłaca?

02-06-2016

 

Henry Ford powiedział kiedyś: „Firma, która zajmuje się̨ wyłącznie zarabianiem pieniędzy, to kiepska firma”. Przedsiębiorstwo to przede wszystkim ludzie. To od ich zaangażowania, wiedzy, umiejętności i stopnia identyfikacji z celami firmy, zależy powodzenie każdego przedsięwzięcia. Dlatego coraz więcej firm myśli o świadomym budowaniu programów motywacyjnych dla pracowników, opartych na zasadach work-life balance oraz well-being, a niektóre z nich tworzą własną kulturę corporate wellness.

 

Zadbaj o równowagę pracownika …

 

Work-life balance to stworzona pod koniec ubiegłego wieku koncepcja zarządzania czasem, zgodnie z którą pracodawca powinien dbać o pracowników w sposób, zapewniający im dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

 

Nie można tego bagatelizować, bo jak pokazują badania OECD Employment Outlook 2014, stres w pracy odczuwa aż 53,2% Polaków. W tym obszarze zajmujemy trzecie miejsce za Turcją — 67,5% i Grecją — 58%. Wpływ na taki wysoki poziom stresu ma przede wszystkim presja czasu, nacisk na osiąganie nierealnych wyników, niskie wynagrodzenia, stale rozszerzany zakres obowiązków, wielozadaniowość, zły klimat w pracy oraz autorytarne formy zarządzania prowadzące do braku identyfikacji pracowników z firmą. Efekt jest taki, że spada motywacja do pracy, maleje wydajność, rośnie liczba popełnianych błędów i konfliktów. A to przecież w pracy spędzamy przynajmniej 8 godzin dziennie. Zgodnie z danymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zajmujemy 8. miejsce w UE pod względem liczby przepracowanych godzin.

 

… a jego zaangażowanie wzrośnie

 

Badania pokazują, że zadowolony pracownik jest o 32% bardziej zaangażowany w pracę, o 16% wydajniejszy, a także aż o 46% bardziej usatysfakcjonowany z pracy. Ponadto taka osoba jest o 130% mniej podatna na wypalenie zawodowe (badania przeprowadzone przez Creating Sustainable Performance). Pracownik zestresowany, niedbający o siebie, jest notorycznie zmęczony, źle sypia, ma kłopoty z koncentracją i kreatywnością. W ten sposób traci motywację i energię.

Ticket Restaurant® i Ticket Sport&Culture

 

Na rynku funkcjonuje wiele form motywowania pracowników. Warto jednak korzystać z tych świadczeń, które pracownicy najbardziej doceniają.

 

Na uwagę zasługują dwie karty oferowany w ramach programów well-being: Ticket Restaurant® (ulubiony benefit pracowników zgodnie z wynikami badania Barometr Pracownika Edenred-IPSOS 2015) i Ticket Sport&Culture.

 

Z kartą Ticket Restaurant® pracodawca zapewnia pracownikom posiłki w trakcie pracy. Jednocześnie firma dba o czas wolny zatrudnianych osób. Dzięki karcie Ticket Sport&Culture™ pracownik spędzi czas z rodziną, pójdzie na basen, do teatru/kina, na siłownię, sam zdecyduje na co w danej chwili ma ochotę.

 

Izabela Supeł, Dyrektor Marketingu w Edenred Polska

 

Więcej na: dobrzemotywuje.edenred.pl