English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Nasi członkowie informują
Zakładki 3
zakladki_video

Nasi członkowie informują

DRUKUJ

Komunikat prasowy GPW

01-06-2012
  • W listopadzie br. nastąpi migracja z obecnego systemu GPW Warset na platformę UTP (Universal Trading Platform)
  • Inauguracja kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej wprowadzenia UTP nastąpiła podczas Konferencji WallStreet w Zakopanem

 

W listopadzie br. polski rynek kapitałowy czeka przełomowa zmiana technologiczna i jakościowa, jaką będzie wdrożenie nowego systemu transakcyjnego na warszawskiej giełdzie. UTP (Universal Trading Platform), zakupiony przez GPW od NYSE Euronext, jest systemem transakcyjnym, który spełnia najwyższe światowe standardy w dziedzinie technologii i obecnie jest wykorzystywany na giełdach w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. W listopadzie do tej grupy dołączy giełda warszawska, zyskując dostęp do globalnej infrastruktury technologicznej, z której od lat korzystają inwestorzy z całego świata.
 

Wprowadzenie nowego systemu przez GPW będzie istotną zmianą dla wszystkich uczestników rynku: członków giełdy, dystrybutorów informacji i inwestorów. Nie bez powodu inauguracja kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat nowej technologii giełdowej i jej znaczenia dla przyszłości polskich rynków kapitałowych, miała miejsce podczas Konferencji WallStreet. Wydarzenie to jest organizowane już po raz 16. przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i co roku gromadzi ponad 800 uczestników, wyrastając na największą inicjatywę adresowaną do inwestorów indywidualnych w tej części Europy.
 

Celem kampanii zainaugurowanej przez Prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego w Zakopanem jest zaznajomienie szerokiego grona inwestorów giełdowych z możliwościami i specyfiką UTP. Działania zaplanowane przez GPW obejmują m.in. szkolenia i warsztaty adresowane do uczestników rynku, uruchomienie specjalnej zakładki przybliżającej nowy system w serwisie www.gpw.pl oraz realizację webcastów na temat możliwości, jakie daje nowa technologia giełdowa. A jest ich bardzo dużo zarówno dla rozwoju oferty produktowej GPW, jak i z punktu widzenia inwestorów giełdowych.
 

W porównaniu z Warsetem nowy system transakcyjny giełdy będzie szybszy, bardziej wydajny i skalowalny. Zwiększy się także jego przepustowość, co umożliwi

obsługę nowych, niedostępnych dotychczas typów zleceń oraz pozwoli na uruchomienie nowych usług związanych z zawieraniem transakcji. Szerokie możliwości, które oferuje UTP będą wykorzystywane przez inwestorów w sposób zróżnicowany, ale każdy z użytkowników nowego systemu transakcyjnego doświadczy poprawy parametrów technicznych.

„Wprowadzenie UTP jest strategicznym i kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju polskich rynków kapitałowych, który stanowi nieodłączną część i dopełnienie działań od lat prowadzonych przez warszawską giełdę w ramach jej misji budowania konkurencyjności polskiej gospodarki. Jestem przekonany, że beneficjentami tej przełomowej zmiany technologicznej będą wszyscy uczestnicy rynku, nie tylko dzięki poprawie parametrów technicznych zawierania transakcji na GPW, a również dzięki temu, że nowa technologia giełdowa stanie się impulsem do dalszego rozwoju technologicznego lokalnych instytucji finansowych i z pewnością wykreuje nowe postawy i zachowania wśród polskich inwestorów. Liczymy, że rozpoczęta dziś kampania informacyjna odegra istotną rolę w tym procesie.” – powiedział Ludwik Sobolewski podczas spotkania z inwestorami indywidualnymi w Zakopanem.