English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Gorzej już być nie może!

21-05-2015

Menedżerowie mają rozwiązanie dla każdego problemu. Urzędnik ma problem z każdym rozwiązaniem” – te słowa wybitnego niemieckiego prawnika Guntera Hartkopfa w najkrótszy sposób definiują awersję administracji fiskalnej do propozycji uporządkowania prawa podatkowego.

 

Najnowszym „osiągnięciem” fiskusa w tej dziedzinie jest tyleż niepojęty, co absurdalny wręcz opór przeciwko wprowadzeniu do polskiego systemu prawnego zasady in dubio pro tributario, zaproponowanej wszak przez głowę państwa polskiego – prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ledwie prezydencki projekt ujrzał światło dzienne, a już zaczęły się ataki przedstawicieli resortu finansów. – Samo brzmienie przepisu jest nieprecyzyjne, nie oddaje w sposób właściwy wykładni prawa, przez co może się przyczynić do pojawienia się szerokich sporów, jeżeli chodzi o jego zrozumienie i zastosowanie – oceniał w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” wiceminister finansów Janusz Cichoń, jednocześnie deklarując poparcie dla idei prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej – co już samo w sobie wydaje się sprzeczne.

 

Przyszłość polskiego biznesu – ale również i podatnika, złe prawo dotyczy bowiem nas wszystkich – leży w naszych rękach. Konieczne jest porozumienie ponad podziałami, determinacja i zdecydowanie, aby naprawa systemu podatkowego rozpoczęła się jak najszybciej.

 

 

 

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP