English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Nie niszczcie polskich firm!

21-05-2015

Organy skarbowe zarzucają dzisiaj przedsiębiorcom, że struktury opcyjne niosły z sobą „zbyt wysokie ryzyko dla podatników”. Zapominają, że to polski rząd opóźnił o dwa lata implementację dyrektywy MiFID – pisze wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Długosz.

 

W cieniu wyborów prezydenckich rozgrywa się inna batalia, batalia o polskie miejsca pracy. Od wielu miesięcy organy kontroli skarbowej próbują wymusić nienależne budżetowi pieniądze.

 

Tłem kontroli jest sprawa opcji walutowych, killera setek polskich firm w roku 2009. Dzisiaj Urząd Kontroli Skarbowej próbuje dorżnąć te z firm, które przetrwały i spłaciły lub kończą spłacać zobowiązania wobec banków. W ramach akcji „Wyrwij fiskusowi bat” Pracodawcy RP starają się nagłaśniać przykłady nieracjonalnych decyzji władz skarbowych.

 

Organy skarbowe zarzucają dzisiaj przedsiębiorcom, że struktury opcyjne niosły z sobą „zbyt wysokie ryzyko dla podatników (…)”. Zapominają, że to polski rząd opóźnił o dwa lata implementację dyrektywy MIFID nakładającej na banki obowiązek informowania o takim ryzyku. W decyzjach dotyczących opcji walutowych organy skarbowe jak mantrę powtarzają jedno zdanie: „Ujemnymi skutkami finansowymi decyzji podatników co do zakupu opcji walutowych nie można obciążać Skarbu Państwa”.

 

W każdym państwie prawa obowiązuje jednak zasada: „Niemożna czerpać korzyści z niewykonania obowiązku”. W niniejszej sprawie państwo nie może czerpać korzyści (podatków) z własnego bezprawnego działania w związku z zaniechaniami władzy państwowej związanymi z brakiem zaimplementowania w odpowiednim czasie do polskiego porządku prawnego dyrektyw MiFID.

 

„Państwo musi podatki zbierać, ale nie zabierać. Czasami mam wrażenie, że nie do wszystkich urzędników to dociera” – powiedziała pani premier Ewa Kopacz. Święte słowa.