English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Zobacz, ile pieniędzy dostaniesz na starość

21-05-2015

Już w czerwcu 16 mln Polaków otrzyma z ZUS najnowszą prognozę emerytur. Będzie krucho.

 

ZUS rozpoczyna wysyłkę informacji o stanie kont emerytalnych. Będzie można znaleźć w niej szczegółowy wykaz składek wpłaconych w ciągu dwóch ostatnich lat, a także skumulowaną kwotę składek z całej dotychczasowej kariery zawodowej. Do tego wszystkie osoby, które do grudnia 2014 r. ukończyły 35 lat, dostaną informację o prognozowanej dla nich emeryturze w dwóch wa r i a n t a c h . Pierwszy to wyliczenie świadczenia na podstawie dotychczas zapłaconych składek. Drugie zakłada, że do momentu przejścia na emeryturę na konto ubezpieczonego nadal będą napływały składki w dotychczasowej wysokości.

 

Znacznie niższa będzie emerytura 55-letniejkobiety. Będzie miała prawo do przejścia na emeryturę po ukończeniu 62 lat i czterech miesięcy. Z wyliczeń ZUS wynika, że z przeciętnymi zarobkami, przechodząc na emeryturę w połowie 2021 r., dostanie tylko 1940 zł emerytury, czyli o ponad 500 zł mniej od mężczyzny, który takie świadczenie dostanie dopiero po ukończeniu 67 lat. Kobieta może dostać wyższe świadczenie pod warunkiem, że opóźni przejście na emeryturę. – Informacja rozsyłana przez ZUS ma uświadomić, że bez składek napływających na konto emerytalne nie ma co liczyć na wysokie świadczenie – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

– W poprzednim systemie wystarczyło wskazać dziesięć korzystnych lat, by uzyskać wysoką emeryturę. Po zmianach liczy się każda wpłacona złotówka. Problem w tym, że osoby urodzone w latach 80. w momencie przejścia na emeryturę dostaną świadczenia w wysokości około 30 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. To może zniechęcać młodych do ubezpieczenia w ZUS. Ale prawda jest taka, że bez niego może być bardzo źle – podkreśla Kozłowski.