English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Czas na zmiany

19-01-2015

– Czas najwyższy na dokonanie prawdziwych zmian w organizacji naszego państwa. Czas na przebudowanie instytucji rządowych i stworzenie rządowego centrum, w którym decyzje będą widziane przez pryzmat całej gospodarki, a nie interesów poszczególnych ministerstw. Niezależnie od tego, kto wygra wybory, musi się zmierzyć z tym problemem. Bo dziewiętnastowieczny model rządzenia będzie coraz bardziej ciągnął Polskę w dół – ocenia Prezydent Pracodawców RP na łamach „Rzeczypospolitej”.

 

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego polskie państwo poprzez swoją taniość i bylejakość coraz częściej nie jest w stanie sprostać podstawowym wyzwaniom, jakie stawia przed nim rzeczywistość. Urzędnikom i politykom brakuje zdolności przewidywania wydarzeń i przygotowania się na nie. – Brak też gotowości do współpracy i współdziałania ze światem biznesu i nauki w celu wypracowywania elastycznych wariantów rozwiązań, uwzględniających różne scenariusze. Dokładnie tak, jak robi to biznes – zauważa Prezydent Pracodawców RP.

 

– Przyjęte na chybcika przepisy wprowadzające koncesje na obrót węglem nie powstrzymają importu rosyjskiego surowca, ale mogą spowodować upadek setek firm, które węglem handlowały. Przykłady nieudolności i braku spójności w działaniach rządzących można mnożyć bez końca, jak choćby cyfryzacja administracji czy kolejne próby wyeliminowania ceny jako głównego kryterium decydującego o wyborze wykonawcy – pisze Malinowski.

 

Tekst jest dostępny tutaj.