English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Rosnąca presja płacowa wyzwaniem dla małych firm

18-06-2015

Pracownicy oczekują coraz wyższych zarobków, tymczasem w mniejszych przedsiębiorstwach trudno będzie znaleźć źródła finansowania podwyżek.

 

Małe firmy, zatrudniające 10– 49 osób, wydały na wynagrodzenia pracowników i składki od tych wynagrodzeń ok. 41 mld zł w 2014 r. Średnio na jednego pracownika wypadało ok. 4,4 tys. zł na miesiąc.

 

Duże firmy wydały znacznie więcej – 182 mld zł, co w przeliczeniu na jedną pracującą tam osobę daje 5,6 tys. zł na miesiąc – wynika z raportu GUS „Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w 2014 r.”

 

– Takie różnice wynikają z tego, że małe firmy zwykle działają w branżach, w których tworzona wartość w dużej mierze wynika z ludzkiej pracy – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Tak jest np. w handlu czy szeroko pojętym sektorze usługowym. – Dobrym przykładem są biura rachunkowe, kancelaria prawnicze czy firmy sprzątające. Do prowadzenia takiej działalności nie potrzeba wielkich inwestycji, nakładów kapitałowych, za to niezwykle ważny jest kapitał ludzki – dodaje Kozłowski.