English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Fiskus pójdzie na ostro

18-06-2015

„Przyjazna”nowelizacja ordynacji podatkowej to nowe kary i wolnoamerykanka w kontrolach.

 

Na kontrolę przychodzi urzędnik, który nie ma do tego prawa, gdyż reprezentuje urząd z innego zakątka Polski. I co? Nic, kontrola jest ważna. To jedna z atrakcji dla podatników, które przewiduje nowelizacja ordynacji podatkowej rozpatrywana przez Sejm. Miała być przyjazna dla podatnika. Okazuje się jednak, że jej hasło przewodnie „zracjonalizowanie i uproszczenie procedur” dotyczy przede wszystkim fiskusa.

 

– Pod tym pretekstem są rozszerzane uprawnienia urzędów – mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.

 

– Nowe przepisy wprowadzają zasadę: kontroluje ten, komu najwygodniej – mówi Mariusz Korzeb. – Podatnik z Zakopanego może się więc spodziewać wezwania np. z Gdańska. A jak urzędowi skarbowemu nie uda się zweryfikować, ile podatnik ma na koncie w banku, przekaże po prostu sprawę do urzędu kontroli skarbowej, który ma większe kompetencje.

 

– Wiadomo, że państwo powinno walczyć z nadużyciami, nowe rozwiązania uderzą jednak przede wszystkim w tych podatników, którzy są dostępni i do których łatwo dotrzeć – podsumowuje Mariusz Korzeb. Nowelizacją ma się teraz zająć sejmowa Komisja Finansów Publicznych.