English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennika Gazeta Prawna”: ARP, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa bis

18-06-2015

MSP pracuje nad koncepcją przekazania Agencji Rozwoju Przemysłu udziałów w części spółek Skarbu Państwa. Może ich być nawet 30 – dowiedział się DGP.

 

W jakim celu miałyby być przeprowadzone takie zmiany? Przedstawiciele MSP twierdzą, że ten cel to „zwiększenie efektywności sprawowanego nadzoru oraz osiąganych synergii w ramach współpracy spółek portfelowych”. Pomysł podoba się Arkadiuszowi Pączce, zastępcy dyrektora generalnego Pracodawców RP i szefowi tamtejszego Centrum Monitoringu Legislacji. – Z punktu widzenia prowadzenia biznesu elastyczność właściciela i odłączenie od sfery polityki ma szczególną wartość. ARP ma bardziej biznesowe nastawienie niż MSP, którego zadanie widziałbym raczej w sprawowaniu kontroli nad spółkami strategicznymi dla państwa – uważa Pączka. Przypomina też, że agencja ma się zajmować innowacjami i łączeniem wiedzy akademickiej z biznesem.

 

– Agencja z pewnością będzie się starała zachować jak najdalej idącą transparentność i obsadzać na zasadzie konkursów osoby jak najbardziej kompetentne – przekonuje przedstawiciel Pracodawców RP. – Nie ma też powodów do obaw o zmniejszenie kontroli właścicielskiej nad tymi podmiotami, gdyż ARP podlega ministerstwu – dodaje Pączka.