English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Pani premier, kto tu rządzi?

22-06-2015

Kiedy obserwuję działania niektórych urzędników resortu finansów, przypomina mi się stare powiedzenie: nie podchodź do byka od przodu, do konia od tyłu, a do idioty w ogóle. Od półtora roku bowiem pracują w pocie czoła nad klauzulą dotyczącą unikania opodatkowania i ta robota ni w ząb im nie idzie – pisze Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w „Rzeczypospolitej”.

 

Jego zdaniem w Ministerstwie Finansów wciąż pokutuje przekonanie, że polski przedsiębiorca to krętacz, oszust, którego jedynym celem jest dojenie państwa kosztem zobowiązań podatkowych. Takie podejście spowodowało znaczny spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej wśród przedsiębiorców.

 

– Resortowi biurokraci w MF wiedzą przecież lepiej niż przedsiębiorcy, eksperci podatkowi, koledzy z ministerstw gospodarki i skarbu; Rządowe Centrum Legislacji i Rada Legislacyjna przy Kancelarii Premiera wiedzą wreszcie lepiej niż sama pani premier, jak należy zalecenie Komisji Europejskiej w zakresie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania „zaszczepić” w polskim prawie – ironizuje Andrzej Malinowski.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla również, że wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika jest przez Ministerstwo Finansów zwalczane ogniem i żelazem.

Czy minister Szczurek łaskawie uda się na spoczynek już dziś, zabierając ze sobą swoich „wybitnych specjalistów”? – pyta na zakończenie Andrzej Malinowski.