English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: To nie media usunęły klauzulę

23-06-2015

Z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej został wykreślony rozdział o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania. W poprzedniej wersji projektu zmiany Ordynacji podatkowej w rozdziale tym znalazły się propozycje Ministerstwa Finansów w zakresie przepisów dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

 

Usunięcie wspomnianego rozdziału było zabiegiem niewątpliwie koniecznym, ponieważ brzmienie zaproponowanych przepisów wzbudziło ogromne wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji, Rady Legislacyjnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych ministerstw, a także organizacji przedsiębiorców i pracodawców.

 

Przypomnijmy, że klauzula taka już funkcjonowała w naszym systemie prawnym i została z niego usunięta w 2004 r., kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł jej niezgodność z Konstytucją RP. Ministerstwo Finansów ustrzegło się więc przed popełnieniem kolejny raz tego samego błędu. Trybunał określił wytyczne, zgodnie z którymi powinien postępować projektodawca, tworząc projekt klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Jeśli chodzi o obecny projekt, to Rada Legislacyjna uznała, że przepisy rozdziału o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania nie spełniają tych wytycznych w wystarczającym stopniu.

 

Powodem usunięcia rozdziału o przeciwdziałaniu opodatkowania jest jednak niedostateczne spełnienie wymaganych kryteriów. Nie należy w polskim systemie prawnym wprowadzać zmian, które nie znajdują uzasadnienia w zaleceniach ani organów unijnych, ani tym bardziej Trybunału Konstytucyjnego RP. Przepisy wprowadzające klauzulę generalną wymagają poprawy i dogłębnej analizy — zgodnej z duchem wytycznych Unii Europejskiej i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Usunięcie rozdziału o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania z obecnego projektu tej nowelizacji było w zaistniałej sytuacji po prostu jedynym słusznym rozwiązaniem.

 

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, Pracodawcy RP