English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Czyż nie dobija się przedsiębiorstw

03-07-2015

Pracodawcy RP protestują przeciwko podatkowi od strat.

 

Ten podatek na szczęście by nas nie zabił, ale bez wątpienia poważnie utrudniłby nam życie – mówi Robert Duszkiewicz, wiceprezes Zakładów Magnezytowych Ropczyce, odpowiedzialny za finanse. Chodzi o kwotę, jaką – zgodnie z niedawną decyzją dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie – spółka musi zapłacić dodatkowo w ramach podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2009 i 2010 w związku z tym, że korzystała w tym okresie z tzw. opcji walutowych.

 

Sprawa podatku naliczonego właśnie Ropczycom przez rzeszowski UKS bulwersuje środowisko przedsiębiorców. W ostatni piątek prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski wystosował w związku z tym list otwarty do premier Ewy Kopacz. Apeluje w nim o „natychmiastowe zablokowanie bezsensownego niszczenia Ropczyc”. Podkreśla, że w tym przypadku chodzi o podatek od strat, a Polska jest zapewne jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym te się opodatkowuje.

 

Prezydent Pracodawców RP przypomina jednocześnie, że gdyby rząd ratyfikował w 2007 r., tak jak zapowiadał wcześniej, unijną dyrektywy MiFID, nie byłoby kłopotu (dyrektywa została ratyfikowana dopiero dwa lata później). Banki musiałyby bowiem szczegółowo informować swoich klientów o ryzyku związanym z oferowanymi instrumentami finansowymi.