English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Nietrafiona deregulacja

03-07-2015

Znoszenie wymogów dostępu do zawodów sprawia, że na rynku działa więcej osób bez kwalifikacji. Trudno o obniżki cen i nowe miejsca pracy.

 

10 sierpnia minie rok od wejścia w życie drugiej transzy deregulacji, dotyczącej m.in. zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Praktyki zawodowe doradców zostały skrócone z dwóch lat do sześciu miesięcy. Księgowi nie potrzebują już certyfikatu Ministerstwa Finansów. Z badania przeprowadzonego przez portal Księgowi Przyszłości wynika, że ok. 10 proc. biur rachunkowych nie ma żadnego certyfikatu, ale ceny usług raczej nie spadły. Za to 34 proc. badanych spotkało się z niekompetencją księgowych.

 

– Każdy może teraz zajmować się prowadzeniem ksiąg, nie mając żadnych uprawnień. Tymczasem prawidłowa księgowość jest podstawą prawidłowych rozliczeń – mówi prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

 

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP, podkreśla, że o ile dla doradców podatkowych zmiany okazały się korzystne, o tyle deregulacja zawodu księgowego może mieć skutki wyłącznie negatywne.

 

– Efekty poznamy dopiero za kilka lat, kiedy organy podatkowe skontrolują zeznania przygotowane przez nowe podmioty – mówi.