English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Biurokracja dusi przedsiębiorców

12-08-2015

Małe firmy muszą co roku wysyłać do różnych instytucji ponad 200 druków, a duże średnio 350. Najwięcej obowiązków mają wobec NBP i fiskusa. Liczbę dokumentów trzeba pilnie zredukować – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Przedsiębiorcy muszą składać formularze i sprawozdania aż do 12 instytucji. Spośród kilkuset druków, które duża firma musi pobrać od administracji publicznej, wypełnić i złożyć, aż 78 dotyczy dokumentów dla fiskusa. Każdego dnia roboczego jej dział księgowy wysyła do jakiegoś urzędu średnio 1,4 raportu. Mikroprzedsiębiorcy składają jeden formularz średnio raz na dwa dni. Takie dane wynikają z raportu Grant Thornton „Urzędy zasypują przedsiębiorców stertą formularzy”.

 

– Problemem jest nie tylko liczba dokumentów, lecz także różne terminy ich składania – wskazuje Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP.

 

Mirosław Siwiński z Kancelarii prof. W. Modzelewskiego przyznaje, że formularzy podatkowych jest zdecydowanie za dużo, tym bardziej że znaczna ich część w ogóle nie dotyczy bezpośrednio rozliczenia podatku.

 

– Kojarzy się raczej z bieżącą sprawozdawczością, która służy zbieraniu kwitów na podatników – stwierdza ekspert.

 

Dane z raportu nie pokazują całego obciążenia przedsiębiorcy. – Oprócz obowiązków sprawozdawczych dochodzą jeszcze incydentalne zapytania urzędów, czy to związane z kontrolą prowadzoną u przedsiębiorcy, czy też u jego kontrahenta – dodaje Andrzej Nikończyk, partner w KNDP.

 

Mariusz Korzeb ocenia, że bez uproszczenia przepisów związanych z rozliczaniem danin trudno będzie ograniczyć biurokrację. Niezbędna jest też lepsza współpraca między urzędami, aby mogły one przekazywać informacje o podatnikach między sobą, a nie – jak dziś – za każdym razem żądać ich od firmy.