English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Podatkowa ulga dla milionów

12-08-2015

Z szacunków „Rzeczpospolitej” na podstawie danych Ministerstwa Finansów wynika, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł rocznie może spowodować, że nawet 4 miliony Polaków w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Dziś 18- i 32-procentowy PIT odprowadza prawie 20 milionów naszych rodaków.

 

Dla autorów projektu najważniejsze jest, by z podatku PIT zwolnione były przede wszystkim osoby o dochodach poniżej minimum egzystencji (to 460 zł miesięcznie), a docelowo poniżej minimum socjalnego (850 zł).

 

Nie wszystkich jednak przekonują argumenty o wsparciu socjalnym poprzez system podatkowy. – Na takiej podwyżce kwoty wolnej podatnik, który zarobi co najmniej 8 tys. zł rocznie, zyska ok. 74 zł miesięcznie. Jednak, ci którzy mają mniejsze dochody, czyli poniżej 670 zł miesięcznie, nie skorzystają w pełni z dobrodziejstw podwyżki – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny organizacji Pracodawcy RP. Jak wynika z jego obliczeń, osoba o najniższej emeryturze zyskałaby 44 zł miesięcznie. A osoba o dochodach na poziomie minimum egzystencji – tylko ok. 30 zł.

 

– Te wyliczenia pokazują, że zapowiadane przez prezydenta podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie będzie w stanie realnie wesprzeć ubogich – mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Nie widzę więc uzasadnienia, by przy tak wysokich kosztach tej propozycji w ogóle ją realizować – dodaje.

 

PiS przekonuje, że pieniądze te można pozyskać z nowych podatków (bankowego i od super marketów) i w efekcie poprawy ściągalności danin. Część pieniędzy wróci zaś do budżetu dzięki wyższym wydatkom konsumpcyjnym, a więc także na VAT i akcyzę.