English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Śmigłowcowy wyścig z czasem

13-08-2015

Rozstrzygnięty w kwietniu pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego przetarg na zakup za ponad 13 mld zł śmigłowców wielozadaniowych dla wojska wyrasta na najbardziej kontrowersyjną decyzję rządu PO-PSL u schyłku kadencji.

 

Przewodniczący czterech organizacji reprezentowanych w nowej Radzie Dialogu Społecznego — Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP; Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność; Jan Guz, przewodniczący OPZZ oraz Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ — zaapelowali do prezydenta RP Andrzeja Dudy o spowodowanie, by rząd RP ponownie przeanalizował decyzje podjęte w związku z przetargiem na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla wojska. Przypomnieli, że w przyjętej w 2014 r. „Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP” znalazł się zapis: „Polski potencjał obronny — istotny element gospodarczej sfery bezpieczeństwa — powinien być w maksymalnym stopniu angażowany w proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”.

 

Zgodnie z decyzją, którą zaakceptował rząd, MON zamierza kupić od Airbus Helicopters 50 śmigłowców w różnych wersjach. Oferty maszyn Black Hawk z PZL Mielec i AW149 z PZL Świdnik zostały odrzucone „ze względów formalnych”. Rozstrzygnięcie przetargu na korzyść francusko-niemieckiego koncernu stworzy wiele nowych miejsc pracy — tyle że we Francji. Te już istniejące w krajowych zakładach są likwidowane lub co najmniej silnie zagrożone likwidacją. Wymogi wojskowe oczywiście są bardzo istotnym kryterium w przetargach na potrzeby armii, ale nie mogą być jedynym. Tylko polityka umożliwiająca optymalne wykorzystanie potencjału firm w Polsce pozwoli na utrzymanie w długim okresie satysfakcjonującego wzrostu gospodarczego, a tym samym przyczyni się do minimalizacji napięć społecznych — zwracają uwagę sygnatariusze.