English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna": Partnerzy i rząd ustalą zmiany w prawie

11-09-2015

Już w październiku może się odbyć pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Dziś wchodzą w życie przepisy, które regulują jej działalność.

 

Rozmowy i konsultacje rządu z partnerami społecznymi wchodzą w nowy etap – komisję trójstronną od dziś zastępuje Rada Dialogu Społecznego (RDS). W życie wchodzi ustawa z 24 lipca 2015 r. o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. poz. 1240). Przewiduje ona istotne uprawnienia dla organizacji pracodawców i związków zawodowych uczestniczących w pracach rady, w tym m.in. przygotowywanie projektów zmiany ustaw, kierowanie wniosków o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych przez Sąd Najwyższy oraz zapytań do ministrów w kwestiach szeroko rozumianych stosunków społeczno-pracowniczych.

 

– Przygotowywanie projektów zmiany przepisów wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Sądzę więc, że częściej wykorzystywanym rozwiązaniem będzie np. kierowanie zagadnień prawnych do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. W przepisach dotyczących zatrudnienia nie brakuje rozbieżności, które warto usunąć – uważa dr Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch. Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.