English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Hossa na rynku wyrobów medycznych

30-09-2015

Na horyzoncie pojawiają się nowe fundusze unijne, a czarne chmury w postaci podwyżki VAT zostały rozwiane.

 

Po trudnym 2014 r. producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych mają powody do zadowolenia. Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, polski rynek, który już jest wart ponad 2 mld USD, za pięć lat powinien przekroczyć 3 mld USD.

 

Zdaniem izby, choć prognozy dla sektora są bardzo dobre, nadal daleko nam do krajów Europy Zachodniej, gdzie na wyroby medyczne przeznacza się kilkakrotnie więcej w medycznym budżecie. O ile publicznych pieniędzy nie będzie więcej, to sytuację mogłyby poprawić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne (obecny rząd nie zdołał ich wprowadzić w ciągu ostatnich kilku lat) lub możliwość współpłacenia pacjentów. Zabiegają o to zresztą nie tylko producenci wyrobów medycznych, ale także cała branża medyczna.


— Pacjent powinien mieć możliwość dopłaty czy to do świadczenia medycznego, czy wyrobu medycznego. Dzisiaj bierze albo to, co daje mu NFZ, albo płaci za całość z własnej kieszeni, co jest nie fair — uważa Robert Mołdach, ekspert ds. zdrowia w Pracodawcach RP.