English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Partyjne mamienie płacą minimalną

07-10-2015

W kwestii najniższego wynagrodzenia politycy proponują rozwiązania, które albo już obowiązują, albo będą rażąco niesprawiedliwe i łatwe do obchodzenia.

 

PiS i PO, dwaj najwięksi rywale na scenie politycznej, w dwóch sprawach się zgadzają – po pierwsze trzeba wprowadzić godzinową stawkę minimalnej płacy, a po drugie – ma ona wynosić 12 zł. Ich propozycje różnią się w szczegółach – opozycja chce objąć takim minimum wyłącznie zleceniobiorców wynagradzanych w stawkach godzinowych. Posłowie PiS złożyli już projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie. Rząd nie mógł pozostać w tyle.

 

– W sprawie płacy minimalnej rozpoczęła się wyborcza licytacja. Tymczasem w ciągu ostatnich lat wynagrodzenie minimalne rosło znaczenie szybciej od przeciętnego – jeszcze dziesięć lat temu stanowiło mniej niż 40 proc. średniej płacy, dziś zbliża się do 50 proc. i jest najwyższe w regionie, wyższe niż np. to obowiązujące w Czechach, choć to kraj od Polski zamożniejszy – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Podkreśla, że proponowane rozwiązania nie biorą pod uwagę regionalnego zróżnicowania wynagrodzeń. W uboższych powiatach minimalne wynagrodzenie będzie tylko nieznacznie niższe od tego, jakie osiąga się tam przeciętnie.

 

– W rezultacie trzeba będzie liczyć się z tym, że część pracodawców będzie zastępować umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi, bo te nie są objęte ustawowym minimum płacowym. A jeśli i ich będzie dotyczyć najniższa płaca, wzrośnie odsetek zatrudnionych w szarej strefie – dodaje.