English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Więcej pieniędzy na szkolenia bezrobotnych. Mniej na ich firmy

07-10-2015

6,24 mld zł z Funduszu Pracy będzie w 2016 r. przeznaczone na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. To o 700 mln zł więcej, niż było przewidzianych w tym roku.

 

Wzrost wydatków cieszy ekspertów i powiatowe urzędy pracy, które będą mogły zaktywizować większą liczbę osób szukających zatrudnienia. Na taki efekt liczy też rząd, który zarezerwował w Funduszu Pracy (FP) mniejszą o ponad 400 mln zł pulę środków na zasiłki dla bezrobotnych.


Jak wynika z planu finansowego FP, więcej pieniędzy ma trafi ć do powiatów na najczęściej wykorzystywane instrumenty walki z bezrobociem, czyli szkolenia i staże. W tym roku zostało na nie zapisanych odpowiednio 250 mln zł oraz 1,41 mld zł. W 2016 r. będzie to: 324 mln na uzyskiwanie nowych kwalifikacji przez osoby bezrobotne i 1,41 mld zł na stypendia wypłacane na stażu.


– Pracodawcy mają coraz częściej problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, dlatego możliwość sfinansowania większej liczby celowanych szkoleń jest korzystnym rozwiązaniem – tłumaczy Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.

 

Na część instrumentów wydatki w 2016 r. ulegną zmniejszeniu. Chodzi o m.in. jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W 2015 r. FP zarezerwował na dotacje na własny biznes 614 mln zł, w 2016 będzie to 510 mln zł.

 

– Wydaje się to uzasadnionym posunięciem i pójściem w kierunku rozwijania instrumentów poręczeniowych i pożyczkowych, takich jak realizowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego program „Wsparcie na starcie” – uważa Monika Zaręba.

 

Dodaje, że w ramach programu bezrobotny może otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach (niskie oprocentowanie) i ma większą motywację do zachowania działalności firmy przez dłuższy czas, niż gdy dostanie jednorazową dotację. Dla niej próg trwałości firmy, który musi być utrzymany, aby osoba nie musiała zwracać przyznanych środków, wynosi rok.