English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita": Stopa bezrobocia w końcu spadła do jednocyfrowego poziomu

08-10-2015

Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 9,9 proc. z 10 proc. w sierpniu – poinformował w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeśli szacunki resortu się potwierdzą, oznacza to przebicie symbolicznej granicy. Ostatnio bezrobocie poniżej 10 proc. mieliśmy siedem lat temu – przez kilka miesięcy 2008 r.

 

– W końcu nastąpił ten długo wyczekiwany moment. Ale warto zaznaczyć, że sytuacja nie jest tak samo dobra jak siedem lat temu – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert organizacji Pracodawcy RP.

 

We wrześniu 2008 r. stopa bezrobocia wynosiła 8,9 proc., a obecnie 9,9 proc. Wówczas w urzędach pracy zarejestrowanych było ok. 1,38 mln osób, obecnie – ok. 1,54 mln osób.

 

– Ożywienie na rynku pracy nie jest tak silne jak siedem lat temu. Wtedy powodowało ono dynamiczny wzrost wynagrodzeń oraz silną konkurencję między pracodawcami o pracowników – dodaje Kozłowski. W 2008 r. zatrudnienie w firmach rosło o 4–5proc., a wynagrodzenia realnie o 6–7 proc. Dziś firmy zwiększają zatrudnienie o 1 proc., a płace rosną o 4–5proc. – Obecnie do spadku bezrobocia przyczynia się nie tylko lekka poprawa na rynku pracy, ale też spadek naturalnego poziomu bezrobocia, co jest efektem emigracji zarobkowej, stopniowego przechodzenia na emeryturę osób dotkniętych długotrwałym bezrobociem czy także efektywniejsze zwalczanie zjawiska fikcyjnego bezrobocia – uważa Kozłowski.