English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita": Papierosy z mniejszą zadyszką, ale już bez szans na zwyżki

12-10-2015

Maleje tempo, w którym kurczy się legalny rynek papierosów w Polsce. To m.in. zasługa niepodnoszenia akcyzy w 2015 roku. Blisko 31,8 mld sztuk papierosów sprzedały koncerny tytoniowe do hurtowni w pierwszych trzech kwartałach tego roku – wynika z danych firmy Cyber Service. To o niespełna 3 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.

 

Rynek jest nadal pod kreską, ale w porównaniu z poprzednimi latami tempo, w jakim maleje popyt na legalne papierosy, wyraźnie zmalało. Jeszcze w 2014 r. firmy tytoniowe sprzedały ich o prawie jedną dziesiątą mniej niż rok wcześniej.

 

Dekada podwyżek odbiła się także negatywnie na wpływach budżetowych. W 2013 r. resort otrzymał od firm tytoniowych 18,2 mld zł akcyzy – zakładał, że dostanie o 600 mln zł więcej. Z kolei w 2014 r. chciał 19,1 mld zł, a trafiło do niego niespełna 18 mld zł. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku wpływy wyniosły niespełna 11,8 mld zł. Były o ok. 1 proc. niższe niż przed rokiem. – Polityka akcyzowa nie powinna wypychać konsumentów do szarej strefy – uważa Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP. – Należy na kilka lat wstrzymać podwyżki akcyzy, a w późniejszym okresie podwyższać akcyzę umiarkowanie i równomiernie rok do roku np. o poziom inflacji, najlepiej w oparciu o kilkuletni plan. Jak ostrzega branża – mimo oznak stabilizacji i braku podwyżki akcyzy – w przyszłym roku może dojść do załamania produkcji papierosów w Polsce. Wciąż nie ma przepisów wdrażających dyrektywę tytoniową, która wchodzi w życie od 20 maja 2016 r.