English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Firmy trzymają się Europy

27-10-2015

Polscy eksporterzy muszą stawiać na innowacje i efektywność. To kluczowe warunki, by skutecznie konkurować w skali globalnej.

 

Jak będzie wyglądał polski eksport w najbliższych latach, w jakich kierunkach będzie rozwijał się najszybciej, czego oczekują eksporterzy i na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć – o tym dyskutowano w czasie debaty „Eksport bez ograniczeń – jak utrzymać tempo wzrostu” zorganizowanej podczas gali Klubu Eksportera „Rzeczpospolitej”.

 

Według Piotra Kamińskiego, wiceprezydenta Pracodawców RP, polskie firmy dążące do zagranicznej ekspansji muszą postawić na innowacyjność. Zwłaszcza że rozwijanie innowacyjności wspiera w nowej perspektywie budżetowej Unia Europejska. Problemem może być jednak dzielenie tych funduszy. – Bardzo duża część tego rodzaju wsparcia kierowana jest do mikroprzedsiębiorstw, które mogą mieć kłopoty z realizacją projektów bez pomocy większych partnerów. Powinniśmy tymczasem stawiać na dużych czempionów. Ci zaś powinni pomagać tym, którzy zaczynają działalność w garażach – mówił Kamiński. Dodał, że kluczowym problemem jest zwiększenie efektywności. – Jest wiele obszarów, w których możemy konkurować z najlepszymi. Tyle że musimy to robić w skali globalnej, konkurencja w wymiarze lokalnym nie ma większego sensu – powiedział.