English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Wzmocniona inspekcja zwalczy pracę na czarno

13-11-2015

PIP uzyska dodatkowe uprawnienia. W efekcie ma być bardziej skuteczna. Nieuczciwych firm nie uchroni już np. syndrom pierwszej dniówki.

 

Ujawnienie pracy na czarno lub na podstawie pozornych umów cywilnoprawnych będzie prostsze. Wszystko wskazuje, że możliwości skuteczniejszego weryfikowania legalności zatrudnienia zyska Państwowa Inspekcja Pracy. Domaga się tego sama PIP, a ostatnio także rzecznik praw obywatelskich. Uskutecznienie nadzoru inspekcji to także jedna z propozycji PiS zawartych w programie tej partii. Chodzi m.in. o umożliwienie przeprowadzenia kontroli firm bez konieczności uprzedzania o niej oraz wprowadzenie zasady, że umowę o pracę trzeba potwierdzić na piśmie jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia obowiązków. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł DGP, wynika, że właśnie te postulaty mają największe szanse na szybkie uchwalenie. Więcej wątpliwości – również w szeregach ugrupowania, które zwyciężyło w ostatnich wyborach – wywołuje propozycja, aby to inspektor (a nie jak obecnie wyłącznie sąd) mógł ustalać istnienie stosunku pracy.

 

– Nie można jednak zapominać, że PIP to tylko jedna z wielu instytucji nadzorujących pracodawców. Kontrole są realizowane także przez np. ZUS i urzędy skarbowe. Atmosfera ciągłego nadzoru na pewno nie będzie sprzyjać prowadzeniu działalności i zatrudnianiu pracowników – zauważa dr Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP. Będzie nakaz?