English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Równi i równiejsi

23-01-2015

– Co czeka górników? – pytały wszystkie media w ostatnich tygodniach. Od soboty już wiemy. Dzięki konsekwencji i nieliczeniu się z kosztami po stronie społeczeństwa, związkowcy rozłożyli rząd na łopatki – pisze doradca prezydenta Pracodawców RP Leszek Juchniewicz.

 

­ – Wygranymi są ci, którzy nie tylko utrzymali swoje miejsca pracy, ale otrzymali coś więcej: dłuższe gwarancje zatrudnienia i większe odprawy. Żeby było jasne: rozumiem trud pracy pod ziemią, ale nie rozumiem, dlaczego beneficjentami negocjacji rządowo-związkowych mają być pracownicy administracyjni. Przecież funkcjonują oni też w innych branżach - od budżetówki po usługi. I przeważnie nikt im niczego, poza ogólnymi zapisami kodeksu pracy, nie gwarantuje – zauważa Juchniewicz.

 

Jego zdaniem strona rządowa oparła sobotnie porozumienie z górnikami głównie na fundamentach socjalnych, nie ekonomicznych – mimo że przedsiębiorcy i ekonomiści od dawna postulują, by położyć nacisk na zwiększanie wzrostu gospodarczego, poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki oraz aktywne przeciwdziałanie bezrobociu.

 

– Podpisane w sobotę porozumienie nie ma nic wspólnego z troską o utrzymanie silnej gospodarki i wspieraniem przedsiębiorczości. Rząd po prostu dał, nie oczekując niczego w zamian. Więcej - zrezygnował z pryncypiów, które do tej pory były podstawą stabilnej sytuacji gospodarczej Polski. Chodzi o funkcjonujące w naszej gospodarce sprawdzone mechanizmy rynkowe, o rozwiązywanie sporów w trybie dialogu społecznego, o równe traktowanie pracowników – ocenia Juchniewicz.

 

Cały artykuł jest dostępny tutaj.